Po 20 latach znów podróżni pojadą koleją między Zieloną Górą a niemieckim Guben.

Po 20 latach znów podróżni pojadą koleją między Zieloną Górą a niemieckim Guben.

01 grudnia 2021 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują do obsługi pociągów pasażerskich linię kolejową łączącą Zieloną Góra z niemieckim Guben.Dostęp do kolei zapewnią m.in. odtworzone perony. Inwestycja ze środków budżetowych umożliwi regularne połączenia od połowy 2022 r. W opublikowanej na początku listopada informacji Samorządy Województwa Lubuskiego i Brandenburgii były zgodne co do znaczenia tego połączenia i postanowiły w Europejskim Roku Kolei wysłać wyraźny sygnał na rzecz rozwoju tej linii w regionalnym transporcie kolejowym, co pozwoli wypełnić lukę między Łużycami a sąsiednią Polską na trasie, która od prawie dwudziestu lat jest wykorzystywana wyłącznie do transportu towarowego.

 

Pociągi na stacji Zielona Góra. Fot. Radek Śledziński / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Warunkiem przywrócenia kursowania pociągów pasażerskich na tej trasie jest przygotowanie przez polskiego zarządcę infrastruktury peronów na stacjach i przystankach. Właśnie dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podróżni znów zyskają połączenie kolejowe na linii Zbąszynek – Gubin (nr 358) między Zieloną Górą a przygranicznym Guben. Do obsługi podróżnych przystosowanych zostanie pięć stacji i przystanków. Korzystnie zmienione zostaną perony w Nietkowie, Laskach Odrzańskich, Krośnie Odrzańskim, Wężyskach i w Gubinie. Będzie właściwe oznakowane oraz niezbędne dla pasażerów informacje.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozytywnie reagują na inicjatywy przywrócenia kolejowych połączeń pasażerskich. W województwie lubuskim, dzięki pracom na linii Zielona Góra - granica państwa zwiększy się dostępność do pociągów. Mieszkańcy zyskają dogodne przejazdy pociągiem w ruchu regionalnym oraz transgranicznym - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na trasie, którą obecnie prowadzony jest wyłącznie ruch towarowy, przewidziana jest punktowa wymiana podkładów. Uporządkowany będzie teren przy linii kolejowej.

Prace, które zapewnią możliwość wznowienia przejazdu pociągów pasażerskich w czerwcu 2022 r., zostaną zrealizowane ze środków budżetowych. Zasadnicze roboty planowane są do końca kwietnia 2022 r. Organizatorem przewozów będą Polregio oraz niemiecki Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB).