Kolejna lokomotywa Vectron MS, w barwach Cargounit zasiliła flotę przewoźnika Lotos Kolej

Kolejna lokomotywa Vectron MS, w barwach Cargounit zasiliła flotę przewoźnika Lotos Kolej

02 grudnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Lokomotywa Vectron MS w malaturze Cargounit, po raz pierwszy w czarnej a nie granatowej, którą niedawno Kurier Kolejowy prezentował w drodze do Poznania razem z innymi lokomotywami przeznaczonymi dla DB Cargo Polska trafił w ręce przewoźnika, którym okazał się być Lotos Kolej. To kolejna nowoczesna lokomotywa, a druga Vectron MS ( uroczyste przekazanie pierwszej zakupionej przez Lotos Kolej miało miejsce w czasie wrześniowych Targów TRAKO), która w tym roku zasila flotę tego operatora. "Tomasz" - tak nazwany pojazd przez właściciela Cargounit rozpoczął już służbę.

 

Vectron MS Cargounit już w służnbie w Lotos Kolej. Fot. Krystian 581

Ponad 1100 Vectronów w Europie

W Polsce lokomotywy Vectron zostały zakupione przez DB Cargo Polska, PKP CARGO, CARGOUNIT, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal. Obecnie łącznie 60 lokomotyw Vectron jest w rękach polskich przewoźników, a znacznie więcej – wjeżdża codziennie na sieć PKP PLK S.A. z zagranicy. Do tej pory zostało sprzedanych ponad 1100 lokomotyw Vectron dla ponad 58 klientów w 16 krajach w całej Europie, które przejechały już ponad 500 milionów kilometrów.

 

Już w Polsce, Vectron MS Cargounit prowadzi cztery maszyny przeznaczone dla DB Cargo.
Fot. Kurier Kolejowy.

 

Vectron MS Cargounit, po przybyciu do Polski, wśrod innych lokomotyw na poznańskim Franowie.
Fot. Łukasz Piotrowski

 

Siemens Mobility oraz CARGOUNIT - największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z wiodących tego typu podmiotów w Europie - na tegorocznych Targach TRAKO ogłosiły podpisanie umowy ramowej na dostawę wraz z utrzymaniem do 30 najnowocześniejszych lokomotyw – Vectron MS. Kontrakt obejmuje dostawę 10 pojazdów do końca 2023 r. z opcją na zamówienie kolejnych 20 lokomotyw do 2024 r. Lokomotywa, którą Cargounit udostępnił Lotos Kolej to pierwsza z dwóch maszyn, które miały być dostarczone jeszcze w tym roku. Wkrótce powinna przyjechać do Polski druga maszyna, któr jeszcze w tym roku może być przekazana w ręce przewoźnika.