Połączenia kolejowe między Finlandią a Rosją wznowione zostaną 12.12.2021 r.

Połączenia kolejowe między Finlandią a Rosją wznowione zostaną 12.12.2021 r.

03 grudnia 2021 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od 12 grudnia na trasie Helsinki - Sankt Petersburg Allegro będzie obsługiwało dwa połączenia dziennie w obu kierunkach, od poniedziałku do niedzieli. Podróżowanie między Finlandią a Rosją jest nadal ograniczone, a warunkiem wjazdu jest posiadanie fińskiego lub rosyjskiego obywatelstwa oraz zaświadczenia wydanego przez władze sanitarne.

VR Allegro. Fot. Pekka Keskinen / VR Group

Wznowione zostaną połączenia kolejowe między Finlandią a Rosją, które były zawieszone od wiosny 2020 r. Rosja podpisała dekret o otwarciu pasażerskiego ruchu kolejowego w dniu 2 grudnia 2021 r. Przejście graniczne w Vainikkala zostało otwarte dla pasażerskiego ruchu kolejowego decyzją władz granicznych w dniu 18 października 2021 r. Dla innych środków transportu, takich jak ruch lotniczy i autobusowy, granica jest otwarta dłużej. Bilety na przejazd pociągiem Allegro trafiły do sprzedaży w piątek 3 grudnia 2021 r. Podróż jest możliwa tylko z zaświadczeniem o stanie zdrowia.rne obu krajów.

Podjęto kompleksowe działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego podczas podróży, w tym wzmocnione sprzątanie. Na pokładzie zapewnione są rękawiczki, personel nosi maski na twarz i ich używanie jest zdecydowanie zalecane dla pasażerów. Ponadto algorytm rezerwacji miejsc umieszcza pasażerów w fotelach rozproszonych, jeśli tylko jest to możliwe, tak aby zmaksymalizować margines bezpieczeństwa.

"Bezpieczeństwo klientów jest dla nas niezwykle ważne i będziemy kontynuować wdrażanie kompleksowych środków bezpieczeństwa i higieny na pokładzie naszych pociągów. Podczas całej pandemii nie wykryto żadnego łańcucha zakażeń na pokładzie pociągu.  Mamy również nadzieję, że każdy pasażer weźmie na siebie odpowiedzialność - powinien wyruszać w podróż tylko w dobrym zdrowiu" - mówi Viktoria Hurri, dyrektor ds. transportu VR w Rosji.

 
VR Allegro. Fot. Pekka Keskinen / VR Group

 

Wszyscy obywatele Finlandii mogą podróżować do Rosji, ale oczekuje się, że pierwsze podróże będą odbywały się przede wszystkim w celach biznesowych i związanych z działalnością gospodarczą.  

"Wierzymy, że pierwszymi pasażerami będą obywatele dwóch państw, podróżujący z koniecznego powodu i udający się do Rosji w celach biznesowych. Wielu ma krewnych po obu stronach, a wielu przedsiębiorców jest uzależnionych od handlu ze Wschodem" - kontynuuje Hurri. 

Do podróży wymagane są świadectwa zdrowia. W przypadku podróży do Rosji zaświadczenia wymagane są dla pasażerów w każdym wieku, w przypadku podróży do Finlandii dla pasażerów urodzonych przed 2006 r:  

  • po przybyciu do Rosji, negatywne świadectwo testu koronowego (mniej niż 72 h, PCR)
  • dla osób przybywających do Finlandii - zaświadczenie o szczepieniu przeciwko koronawirusom zatwierdzone przez UE, zaświadczenie o chorobie koronawirusowej (poniżej 6 miesięcy) lub negatywny wynik testu na koronawirusy (poniżej 72 godzin, PCR).

Świadectwa zdrowia będą sprawdzane w pociągu podczas kontroli biletów, paszportów i wiz. Ceny biletów kolejowych zaczynają się od 59 euro (bilet dla osoby dorosłej w jedną stronę).