Drezyna napędzana silnikiem "Malucha" z zamontowanym grillem będzie atrakcją turystyczną Głuchołaz

Drezyna napędzana silnikiem "Malucha" z zamontowanym grillem będzie atrakcją turystyczną Głuchołaz

04 grudnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Idea stworzenia drezynowego centrum dla rodzin powstała w 2018 roku, kiedy to zorganizowany został pierwszy piknik drezynowy. Zawsze uczestnikom towarzyszyła kiwajka i drezyna spalinowa tak aby uczestnicy oprócz przejażdżki z większą prędkością mogli sami spróbować trudów poruszenia drezyny ręcznej. Stowarzyszenie Creatio (nazwa nawiązuje do działań twórczych, innowacji, które mają inspirować), zorganizowało już 5 pikników drezynowych na nieczynnym odcinku torów dawniej prowadzących do uzdrowiskowej części miasta Głuchołaz Zdroju.

Fot. Stowarzyszenie Creatio Głuchołazy

 

Kiedy w 2014 roku podczas powodzi zapadła się droga i w wyniku remontu odcięto przejazd przez zawaloną drogę, powstał kilometrowy fragment szyn niepołączony z torami czynnymi, stworzyła się bezpieczna alternatywa dla ruchu drezynowego. Początkowo organizatorzy wypożyczali drezyny od członka Stowarzyszenia Henryka oraz przyjaciół z Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego" ale dzięki dobrej współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego uzyskali wsparcie napisanego przez siebie projektu, który pozwolił sfinansować zakup drezyny - lokomotywy z grillem wewnątrz oraz działającym silnikiem z popularnego w przeszłości "Malucha" - Fiata 126 p.

 

Fot. Stowarzyszenie Creatio Głuchołazy

 

Drezyna jest o tyle ciekawa, że stylizowana na stary parowóz a dym w kominie wytwarzany jest poprzez grill lub system do wędzenia. Mówiąc krótko uczestnicy mają radość z jazdy a po dojechaniu do stacji mogą raczyć się kiełbaskami z grilla.

Podczas pikników Stowarzyszenie realizuje mnóstwo konkursów kolejowych m.in. rzut płozą hamulcową, konkurs ścigania się kiwajką czy konkurs zapowiadania pociągu.

W 2022 roku w okresie letnim planujemy organizować drezynowe niedziele, które pozwolą choć trochę poczuć klimat kolejnictwa w małej miejscowości, w której prawdziwych pociągów pozostało bardzo mało. Warto dodać, że wystartowaliśmy także z projektem edukacyjnym z dużą makietą kolejową (ponad 6 metrów) za pomocą której uczymy dzieci tematyki kolejowej, co z czym i dlaczego ale też uczymy na temat bezpiecznego przejazdu - mówi Marian Ptak, Prezes Stowarzyszenia Creatio

 

Fot. Stowarzyszenie Creatio Głuchołazy