Lokomotywa Ty2-22 dotarła na stację Lubin

Lokomotywa Ty2-22 dotarła na stację Lubin

05 grudnia 2021 | Źródło: https://www.lubin.pl
PODZIEL SIĘ

Jak zapowiadali, tak zrobili - zabytkowa lokomotywa stanęła przy ul. Kolejowej tuż przed mikołajkami. Za pracownikami Muzeum Historycznego dwie nieprzespane noce, bo przywiezienie ważącego około 80 ton parowozu było bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem.

Fot. www.lubin.pl

Lokomotywa Ty2-22 to zabytek z czasów II wojny światowej. Maszyna została wyprodukowana w 1942 roku przez niemiecki koncern Henschel&Sohn. Zaprojektowana z myślą o wojennych transportach, Ty2-22 była jednym z najbardziej niezawodnych parowozów. Po wojnie przez wiele lat wykorzystywana była w polskim transporcie kolejowym. Przez ostatnie 30 lat stała na terenie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. W 2018 roku Muzeum Historyczne w Lubinie kupiło ją od PKP. Teraz po renowacji stanęła jako pomnik na stacji Lubin Górniczy.

Lokomotywa i równie wiekowe, jak ona, wagony będą częścią kolejowej panoramy Lubina i równocześnie dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów – w tym miejscu utworzona zostanie wystawa poświęcona pierwszym osadnikom, którzy dotarli do Lubina po II wojnie światowej.

Oto jak wyglądał transport i ustawianie na torach zabytkowej lokomotywy:

 

Fot. BM, Dron Expert, Muzeum Historyczne w Lubinie

Kurier Kolejowy dziękuję redakcji portalu www.lubin.pl za udostępnienie informacji i zdjęć.