Widziane z Czech: Odżywają plany połączenia kolejowego między Cieszynem i Bielsko-Biała

Widziane z Czech: Odżywają plany połączenia kolejowego między Cieszynem i Bielsko-Biała

05 grudnia 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej mają szansę w przyszłości korzystać z odnowionego połączenia kolejowego z miastem Bielsko-Biała. Pociągi po raz ostatni kursowały tam na regularnej trasie w 2009 roku.

Stacja kolejowa w Cieszynie. Fot. pl.wikipedia.org

Projekt całkowitej przebudowy linii nr 190 na odcinku Cieszyn - Bielsko-Biała zgłoszony przez. Aglomeracja Beskidzką, skupiająca samorządy z południowej części województwa śląskiego został zakwalifikowany do kolejnego etapu rządowego programu Kolej Plus, który z budżetem wynoszącym 6,6 mld zł będzie realizowany do 2028 r. Celem programu jest odnowienie linii regionalnych do mniejszych polskich miast.

Inwestycja przeszła do drugiej tury postępowania dotacyjnego, w której rozstrzygną się jej dalsze losy. Z programu Kolej Plus zrzeszone gminy mogą czerpać 85 procent całkowitych kosztów projektu przebudowy linii lokalnych. W rejonie Bielska-Białej koszt ten szacowany jest na blisko 173 mln zł.

Projekt obejmuje przebudowę 22-kilometrowego odcinka między Skoczowem a Bielsko-Biała. Krótszy odcinek do Cieszyna jest już w remoncie. Oprócz przebudowy linii, przeprowadzono by również remonty infrastruktury: przystanków kolejowych i stref dla pieszych. W Bielsku-Biała można by przenieść przystanek kolejowy bliżej miejscowego centrum handlowego.
W 2009 roku przestały kursować pociągi na trasie Cieszyn - Bielsko-Biała. Ruch między czeską i polską stroną granicy został wówczas zawieszony. Powrócił on w 2015 roku. Linia po polskiej stronie również została zlikwidowana 12 lat temu ze względu na zły stan tamtejszych torów.