Alstom otrzymał od Europejskiej Agencji Kolejowej (ERA) homologację typu dla lokomotyw TRAXX MS3

Alstom otrzymał od Europejskiej Agencji Kolejowej (ERA) homologację typu dla lokomotyw TRAXX MS3

11 grudnia 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wczoraj (10.12.2021r.) Alstom otrzymał od Europejskiej Agencji Kolejowej ERA homologację typu dla nowych lokomotyw TRAXX MS3. Dzięki temu przewoźnicy ČD Cargo i RegioJet będą mogli wkrótce zakończyć procedury dopuszczeniowe. Ogłoszenie homologacji ma miejsce w czasie trwania konkursu na nowe lokomotywy dla Kolei Czeskich, w którym o kontrakt ubiega się Alstom.

Lokomotywy TRAXX MS3 dla ČD Cargo Fot. Radek Šporn

Decyzja umożliwia podjęcie działalności w Republice Czeskiej, Niemczech, Austrii, Polsce, na Węgrzech i Słowacji, czasowo z wyjątkiem Austrii, która zostanie dodana później. Jednocześnie homologację otrzymało 25 pierwszych maszyn czeskich przewoźników: 388.001 - 010 ČD Cargo oraz 388.201 - 215 RegioJet.

Eksploatacja próbna zostanie zakończona wystawieniem decyzji przez Urzad Transportu Kolejowego Republiki Czeskiej. Przewoźnik liczy na wdrożenie ich do eksploatacji od początku przyszłego roku w operacjach międzynarodowych, zwłaszcza do Niemiec. Pierwsza lokomotywa TRAXX MS3 przybyła do ČD Cargo w grudniu 2019 roku.

ČD Cargo posiada dziesięć takich lokomotyw i w tym roku zamówiło dziesięć kolejnych. RegioJet posiada obecnie piętnaście takich lokomotyw i w tym roku jeszcze odbierze dostawę trzech kolejnych. W ten sposób lokomotywy TRAXX stają się trzonem floty pojazdów trakcyjnych RegioJet i będą wspierać rozwój przewoźnika na nowych trasach. RegioJet planuje kolejne dostawy bowiem przewoźnik nosi się z zamierem skorzystania z zawartej w kontrakcie opcji na zakup kilkudziesięciu kolejnych takich lokomotyw.

 

Nowe lokomotywy TRAXX MS3 w barwach RegioJet