Warszawska Szybka Kolej Miejska uczy jak ratować życie z pomocą defibrylatora AED (video)

Warszawska Szybka Kolej Miejska uczy jak ratować życie z pomocą defibrylatora AED (video)

13 grudnia 2021 | Źródło: SKM Warszawa
PODZIEL SIĘ

  • Szybka Kolej Miejska wyposażyła wszystkie pojazdy w defibrylatory AED.
  • Stołeczny przewoźnik kolejowy uczy jak korzystać z urządzeń ratujących życie i przekonuje, że aby właściwie udzielić pomocy trzeba odsłonić klatkę piersiową – także u kobiet!

Defibrylator AED w pojeździe Impuls. Fot. SKM Warszawa

Defibrylator w każdym pociągu SKM

Warszawska Szybka Kolej Miejska wyposażyła wszystkie pojazdy w defibrylatory AED (Automated External Defibrillator), przeznaczając na ich zakup ponad 140 tys. zł. Urządzenia pojawiły się wcześniej w stołecznym metrze, wielokrotnie zdając egzamin z ratowania życia. Działanie defibrylatora polega na przywróceniu prawidłowej akcji serca u osoby w stanie nagłego zatrzymania krążenia za pomocą impulsu elektrycznego.

- Czujemy się odpowiedzialni za zdrowie i życie naszych pasażerów. Drużyny pociągowe regularnie szkolą się z udzielania pierwszej pomocy. Teraz mają dodatkową moc - defibrylator. Celowo używam tego słowa i chciałbym, żeby każdy zapamiętał, że w sytuacji zatrzymania akcji serca trzeba być szybkim, odsłonić klatkę piersiową i użyć mocy - mówi Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. To proste, ponieważ defibrylator wspiera nas w tym działaniu, mówiąc po kolei co powinniśmy zrobić.

 

Defibrylator AED w pojeździe Impuls. Fot. SKM Warszawa

 

Użycie defibrylatora AED jest całkowicie bezpieczne i wymaga od nas jedynie wykonywania wydawanych poleceń. Urządzenie samodzielnie dokonuje analizy rytmu serca, decyduje o defibrylacji i kieruje akcją do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Mniejsze szanse kobiet

Amerykańskie badania z 2018 roku (Why women receive less CPR from bystanders, American Heart Association) pokazują, że szanse kobiet na otrzymanie właściwej pomocy w sytuacji zatrzymania akcji serca są niższe niż mężczyzn. Powodem są obawy przed nieodpowiednim dotykiem, obnażeniem piersi, czy możliwością uszkodzenia ciała.

 

Źródło: SKM Warszawa

 

- Nasza kampania pokazuje, że reanimując kobietę z użyciem defibrylatora należy odsłonić klatkę piersiową, ponieważ tylko wtedy działamy skutecznie. Pamiętajmy o tym, że ratujemy ludzkie życie i w takiej sytuacji musimy przełamać wstyd czy inne opory - mówi Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

Parterami kampanii są: Warszawski Transport Publiczny, firma AEDMAX oraz drużyna futbolu amerykańskiego Warsaw Mets. W filmie wystąpili pracownicy Szybkiej Kolei Miejskiej oraz przedstawiciele partnerów.