W oczekiwaniu na Pozwolenie na budowę Budimex realizuje prace przygotowujące przebudowę stacji Ełk

W oczekiwaniu na Pozwolenie na budowę Budimex realizuje prace przygotowujące przebudowę stacji Ełk

13 grudnia 2021 | Źródło: Budimex S.A.
PODZIEL SIĘ

Budimex SA - generalny wykonawca modernizacji stacj Ełk-  realizuje wszystkie możliwe prace przed otrzymaniem Pozwolenia na Budowę. Przewidując niesprzyjające warunki atmosferyczne, Budimex rozpoczął prace rozbiórkowe wyprzedzająco - na zgłoszenie robót - w oczekiwaniu na Pozwolenie na Budowę. Teren rozbiórek został oznaczony oraz zabezpieczony, zostały również oznaczone strefy o znaczeniu historycznym wpisane do rejestru zabytków.

Prace rozbiórkowe na stacji Ełk Fot. Budimex S.A.
Na dzień dzisiejszy Wykonawca:
  • zdemontował blisko 10 km sieci trakcyjnej oraz 70 stalowych konstrukcji wsporczych sieci
  • zdemontował 6,5 km torów z czego 2,930  na stacji Ełk (osobowy ) oraz 3,43 km torów na stacji Ełk Towarowy, łącznie wyciągną z gruntu ponad 9.000 szt. starych podkładów
  • zdemontował 11 szt. rozjazdów.

Wykonawca pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych nie zwalnia tempa pracy i planuje dalsze prace rozbiórkowe

  • 11 km torów oraz dokończenie kolejnych
  • 23 rozjazdów
  • 10 konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej

oraz segregacje i rozliczenie się z materiału rozbiórkowego

 

Prace rozbiórkowe na stacji Ełk. Fot. Budimex S.A.

 

„Kontrakt jest realizowany w systemie Projektuj Buduj, gdzie po stronie Wykonawcy jest opracowanie Projektów Wykonawczych. Wykonawca przedłożył projekty Wykonawcze, które są w tym momencie sprawdzane i weryfikowane przez  personel Nadzoru oraz Inwestora.  W Ełku nie mamy jeszcze kalendarzowej zimy, a już w zeszlym tygodniu temperatury spadły do minus 12 stopni celsjusza„ – mówi Mikołaj Waśnieswski – Dyrektor Kontraktu z ramienia Budimeksu.

„Okres zimowy, który może spowolnić lub uniemożliwić wykonywanie części prac, będzie w 100% wykorzystany na przygotowanie wszelkich szczegółów prac w tym harmonogramu realizacyjnego oraz fazowania prac na cały okres dwóch lat trwania kontraktu, tak aby w momencie uzyskania przez PKP PLK Pozwolenia na Budowę i nastaniu sprzyjających warunkach atmosferycznych prace mogły ruszyć pełną w 100%”  - dodaje Mikołaj Waśniewski.

Umowę w systemie projektu i budu na modernizację stacji Ełk podpisano 26 sierpnia 2021 roku. Termin realizacji zamówienia wynosi 28 miesięcy. Okres gwarancji wynosi 5 lat. Po stacji Czechowice Dziedzice i stacji Warszawa Zachodnia – węzeł Ełk jest kolejnym realizowanym przez Budimex SA. W tym roku Budimex zakończył modernizację linii kolejowej Warszawa - Lublin. Oprócz tych inwestycji firma realizuje także kontrakty kolejowe w Gdyni i na liniach E30 i E59 na Śląsku i w województwie wielkopolskim.