ČD Cargo planuje wydzierżawić więcej Vectronów i kupić nowe lokomotywy

ČD Cargo planuje wydzierżawić więcej Vectronów i kupić nowe lokomotywy

15 grudnia 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kolejowy przewoźnik towarowy ČD Cargo planuje dalszą modernizację swojego taboru. Ogłosił przetarg na krótkoterminową dzierżawę do ośmiu interoperacyjnych lokomotyw Siemens Vectron MS, a na początku roku ogłosi kolejny przetarg na zakup dziesięciu nowych maszyn dla transportu międzynarodowego.

Fot. ČD Cargo

"Mamy kilka lokomotyw w leasingu krótkoterminowym i sensowne jest dla nas przeniesienie ich na kontrakty roczne" - wyjaśnił Tomáš Tóth, prezes zarządu ČD Cargo. Zgodnie z warunkami przetargu lokomotywy mają być dopuszczone do eksploatacji w Republice Czeskiej, Niemczech, Austrii, na Węgrzech i Słowacji. Co najmniej trzy lokomotywy mają zostać dopuszczone do eksploatacji w Holandii oraz w Słowenii i Chorwacji.

Świadczy to o planach dalszej ekspansji międzynarodowej. "Obecnie rośniemy szybciej dzięki przewozom międzynarodowym. Przyglądamy się warunkom, na jakich lokomotywy mogą być teraz leasingowane, zanim kupimy własne" - dodał Tóth.

Jego zdaniem ekspansja zagraniczna pomaga również ČD Cargo w prowadzeniu działalności w kraju. "Ponieważ rozwijamy się na skalę międzynarodową, pozyskujemy zlecenia od klientów z Czech. Już 62% naszych przesyłek w Republice Czeskiej to przesyłki międzynarodowe. Jest to więc także praca dla naszych pracowników w Czechach" - dodał Tóth.

Na początek 2022 roku spółka ČD Cargo przygotowuje przetarg na dziesięć nowych lokomotyw wielosystemowych. Będzie to kontynuacja gruntownej odnowy lokomotyw, co powinno przynieść szczególnie łatwiejszy dostęp do rynku zagranicznego. Dwa ostatnie zamówienia na nowe lokomotywy otrzymała firma Alstom (dawniej Bombardier) na TRAXX MS3. Zostały one dopuszczone do eksploatacji przez europejską agencję kolejową ERA w ubiegłym tygodniu.