PKP PLK podpisały umowę na modernizację kolejnych dwóch przystanków w województwie lubelskim

PKP PLK podpisały umowę na modernizację kolejnych dwóch przystanków w województwie lubelskim

15 grudnia 2021 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Leopoldowa i Sarnowa, korzystający z podróży koleją na linii Dęblin – Łuków, zyskają lepszy dostęp do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A za ponad 6 mln zł przebudują przystanki. Podpisano umowę na prace w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025.

Przystanek kolejowy Leopoldów. Fot. Dawid Markut / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Leopoldów i Sarnów to kolejne przystanki, a których podróżni będą wygodniej korzystali z kolei dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

- Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 obejmuje także prace w Sarnowie i Leopoldowie. Inwestycja zapewni atrakcyjną ofertę codziennych podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Na takie działania z programu przystankowego polski rząd przeznaczył miliard złotych - podkreśla Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

- Przebudowa przystanków w Leopoldowie i Sarnowie sprzyja częstszemu wykorzystywaniu kolei przez mieszkańców. Efekty - inwestycji z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych wpisują się w poprawę atrakcyjności kolei - najbardziej ekologicznego środka transportu. Konsekwentne i efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i programów  unijnych sprawia, że kolej może się rozwijać - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Leopoldowie na trasie Łuków - Radom podróżni skorzystają z dwóch nowych wyższych peronów. Inwestycja poprawi dostępność i komfort podróży koleją. Będą nowe wiaty i ławki. Lepszą obsługę zapewni czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne z rozkładem jazdy. Jaśniejsze oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie także po zmroku. Z peronów dogodniej skorzystają podróżni o ograniczonych możliwościach poruszania się, bowiem przewidziano pochylnie. Z myślą o potrzebach osób niedowidzących i niewidomych zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające. Dla cyklistów będą zamontowanie stojaki rowerów. Koniec robót przewidziano na drugą połowę 2022.

W Sarnowie przystanek będzie zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego, co ułatwi łączenie podróży autem i pociągiem. Wyższe perony  - to wygodniejsze  wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Tak jak w Leopoldowie, z myślą o osobach o ograniczonych możliwościach poruszania się, zostaną wybudowane pochylnie ułatwiające drogę do przystanku. Obok peronów zostanie zmodernizowany przejazd kolejowo-drogowy. Wyposażenie skrzyżowania w sygnalizację świetlną i dźwiękową podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przebudowę przystanku Sarnów przewidziano na koniec 2023 r.

Obie inwestycje w Leopoldowie i Sarnowie i wykona firma Diag-Most z Warszawy.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem przedłożonego przez Ministra Infrastruktury „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 obejmuje 16 lokalizacji.

W ramach Programu przewidziane do budowy są nowe przystanki osobowe: Żurawnica i Oseredek na linii kolejowej nr 69 (Rejowiec – Hrebenne) oraz Łagiewniki - linia kolejowa nr 30 Łuków-Lublin Północny. Natomiast do modernizacji przy tej linii kolejowej nr 69 przewidziane są przystanki: Klemensów, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt, Złojec oraz Wólka Niedzieliska.

Zmodernizowane mają zostać również przystanki: Siedliska Tomaszowskie, Chotyłów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik oraz przystanki Zamość Starówka i Zamość Wschód.