ČD Cargo uruchomiło nowe połączenie między Lovosicami a Rotterdamem

ČD Cargo uruchomiło nowe połączenie między Lovosicami a Rotterdamem

15 grudnia 2021 | Źródło: ČD Cargo / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wieczorem we wtorek 14 grudnia 2021 r. pierwszy pociąg ČD Cargo z Rotterdamu dotarł do terminalu ČD-DUSS w Lovosicach. Pociąg na całej trasie prowadził Vectron ČD Cargo - w Czechach i w Niemczech (do terminalu w Lehrte) na podstawie licencji ČD Cargo, a dalej do Holandii na podstawie licencji LTE-NL.

Pierwszy pociąg ČD Cargo z Rotterdamu na terminalu w Lovosicach. Fot. ČD Cargo

W tygodniu będą cztery połączenia w obie strony. W terminalu Lehrte Megahub odbywa się częściowy przeładunek kontenerów i naczep w obu kierunkach.

Spółka zależna ČD w ostatnich latach koncentrowała się na ekspansji zagranicznej. Pierwszy pociąg na własnej licencji został wysłany do Niemiec wiosną ubiegłego roku, po zakończeniu trwającej około roku procedury uzyskania zezwolenia na prowadzenie transportu kolejowego w Niemczech.

Czeski przewoźnik towarowy bezpośrednio lub poprzez spółki zależne posiada również licencje na Węgrzech, w Polsce, Austrii i na Słowacji. Dla swojej córki ČD Cargo Adria stara się o licencję w Chorwacji.

ČD Cargo rozwija się szybciej w transporcie międzynarodowym niż w krajowym. Już 62 procent przesyłek w Republice Czeskiej to przesyłki międzynarodowe. ČD Cargo planuje obecnie leasing i zakup kolejnych lokomotyw do przewozów międzynarodowych.