Szwajcarski MOB zamawia cztery niskopodłogowe, wagony panoramiczne w firmie Stadler Rail

Szwajcarski MOB zamawia cztery niskopodłogowe, wagony panoramiczne w firmie Stadler Rail

16 grudnia 2021 | Źródło: Montreux Oberland Railway Company (MOB)
PODZIEL SIĘ

Spółka kolejowa Montreux Oberland Railway Company (MOB) oraz firma Stadler Rail z Thurgau podpisały umowę na zakup czterech niskopodłogowych wagonów panoramicznych. Będą one wyposażone w wózki o zmiennym rozstawie osi i będą eksploatowane w ramach linii Goldenpass Express.

Wizualizacja nowego wagonu w składzie Goldenpass Express. Źróło: Stadler Rail

Firmy MOB i Stadler Rail poinformowały o zamówieniu czterech wagonów niskopodłogowych. Każdy pociąg Goldenpass Express będzie wyposażony w jeden z nich. Zakup ten ułatwi zatem dostęp osobom o ograniczonej mobilności, spełniając w pełni wymogi ustawy o równości osób niepełnosprawnych (LHand).

Każdy podróżny będzie mógł w pełni cieszyć się tym wyjątkowym pociągiem. Panoramiczne okna zostały zaprojektowane tak, aby pokazać różnorodne i spektakularne krajobrazy pomiędzy Montreux a Interlaken. Pomieszczenia (prześwit, toalety, itp.) będą również oferować wysoki poziom komfortu. Należy zaznaczyć, że wagony te będą wyposażone w słynne wózki o zmiennym rozstawie kół, mogące bez zmian przechodzić z toru metrycznego (1 m) na normalny (1 m 435).

Wyprodukowane w Bussnang (Thurgau), w warsztatach Stadler Rail, cztery wagony Bs 270 (2 klasa) będą wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Inwestycja o wartości ok. 12 mln CHF jest finansowana przez MOB przy wsparciu kantonów Berno, Vaud i Fryburg oraz Konfederacji. Dostawa zostanie rozłożona na okres od końca 2023 r. do początku 2024.

Zapoczątkowane w XIX wieku marzenie o bezpośrednim połączeniu Jeziora Genewskiego z regionami Jeziora Brienz i Jeziora Thun ma się wkrótce spełnić. Dzięki rewolucyjnemu wózkowi o zmiennym rozstawie kół Goldenpass Express przejdzie z toru metrycznego MOB (Montreux - Zweisimmen) na standardową trasę BLS (Zweisimmen - Interlaken) w ciągu kilku sekund. To pierwszy taki przypadek na świecie. Projekt ten jest również wyjątkowy pod względem turystycznym. Goldenpass Express, zaprojektowany przez prestiżowego włoskiego projektanta PininFarina, będzie oferował klasę 1 i 2, a także klasę Prestige. Start planowany jest na 11 grudnia 2022 roku.