VR przywraca wymóg stosowania masek we wszystkich pociągach dalekobieżnych i podmiejskich VR

VR przywraca wymóg stosowania masek we wszystkich pociągach dalekobieżnych i podmiejskich VR

17 grudnia 2021 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Koleje Fińskie (VR) przechodzą od zalecenia maski z powrotem do wymogu maski we wszystkich swoich pociągach. Celem tej zmiany jest sprawienie, by pasażerowie bardziej świadomie nosili maski. Zakaz noszenia masek zostanie wprowadzony od dziś we wszystkich pociągach dalekobieżnych i podmiejskich VR oraz w pociągach Allegro.

Pociąg VR IC Fot. Janne Mikkila / VR Group

VR podjęło decyzję o powrocie do nakazu używania masek od piątku 17.12.2021. VR ma silne zalecenie dotyczące masek od jesieni 2020 r. i nakaz noszenia masek od marca do października 2021 r. Załogi pociągów noszą maski we wszystkich pociągach od jesieni 2020 r.

"Przed nami pracowity sezon świąteczny i chcemy, aby podróżowanie w masce stało się jeszcze bezpieczniejsze. Stosowanie masek jest obecnie bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach, a w najlepszym wypadku maskę w pociągu nosi do 80 % pasażerów. Celem VR jest skłonienie wszystkich pasażerów, którzy nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, do noszenia masek w pociągach" - mówi Topi Simola, dyrektor ds. transportu pasażerskiego.

Coraz więcej pasażerów domaga się również przywrócenia nakazu noszenia masek w pociągach. W listopadowym badaniu opinii klientów około połowa (51%) respondentów opowiedziała się za wprowadzeniem nakazu noszenia masek w pociągach. Od wiosny 2020 r. VR przeprowadza comiesięczne badanie opinii klientów na temat postrzegania bezpieczeństwa podróży pociągiem. W listopadowym badaniu wzięło udział około 1400 respondentów.

Nakaz podróży w masce wraca do warunków podróżowania

Od 17.12.2021 r. VR doda do warunków podróży przy zakupie biletów kolejowych wymóg maski.

"Nasz personel zajmie się kwestią braku masek, tak jak to miało miejsce w przeszłości podczas zakazu ich używania. Wiemy już z doświadczenia, że niestety nie osiągniemy pełnej i całkowitej kontroli mimo interwencji. Nasz personel szkoleniowy będzie zawsze rozwiązywał niejednoznaczne sytuacje we współpracy z klientem. Jeśli zapomnisz maski z domu, możesz ją kupić od obsługi w pociągach dalekobieżnych" - mówi Simola.

Względy zdrowotne mogą być przeszkodą w stosowaniu masek ale i tacy klienci są mile widziani na pokładzie. VR nie wymaga od pasażerów przedstawienia dowodu niepełnosprawności medycznej i wystarczy, że personel stwierdzi tę niepełnosprawność.

Nie jest konieczne noszenie maski w kabinie lub sypialni zarezerwowanej dla indywidualnej własnej podróży.. Maski muszą być jednak noszone podczas wsiadania i wysiadania oraz poruszania się po pociągu.