Alstom zapewni pociągi i wsparcie w zakresie utrzymania dla linii regionalnej Marsylia-Nicea

Alstom zapewni pociągi i wsparcie w zakresie utrzymania dla linii regionalnej Marsylia-Nicea

17 grudnia 2021 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom i Transdev oficjalnie rozpoczęły 16 grudnia br.  w Crespin (Hauts-de-France) realizację kontraktu na dostawę 16 8-wagonowych pociągów dla linii Marsylia-Tulon-Nicea, którą Transdev będzie obsługiwał latem 2025 roku. Zamówienie to, o wartości około 250 mln euro, obejmuje również wsparcie w zakresie utrzymania pociągów przez okres 10 lat. Dostawa nowego taboru, wyprodukowanego w zakładach Alstom w Crespin, rozpocznie się pod koniec 2024 roku.

Pojazdu Omneo Premium. Fot. Transdev

 

- Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w realizacji pierwszej koncesji na francuską linię regionalną z firmą Transdev. Oferujemy sprawdzony, komfortowy pociąg, mogący jeździć z prędkością 200 km/h, aby służyć mobilności wszystkich pasażerów. Zapewnimy również wsparcie w zakresie utrzymania i tym samym przyczynimy się do długoterminowej efektywności operacyjnej pociągów. Te nowe zespoły trakcyjne zastąpią obecne wagony Corail i zostaną dodane do wielu pociągów Alstom już kursujących w Regionie Południowym - mówi Olivier Delecroix, dyrektor ds. sprzedaży Alstom France

- Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować z firmą Alstom, która ma długą historię w regionie Hauts-de-France, aby wzbogacić naszą ofertę kolejową w kontekście otwarcia kolei regionalnych na konkurencję i umożliwić codziennym pasażerom korzystanie z wysokiej jakości usług - mówi Vincent Destot, dyrektor regionalny Transdev Hauts-de-France

- Transdev z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie koncesji, latem 2025 roku, aby wszyscy pasażerowie linii Marsylia-Nicea mogli odkryć niezrównany komfort pociągów Omneo Premium i cieszyć się najlepszymi usługami, które będą dostępne na pokładzie - mówi Claude Steinmetz, dyrektor ds. kolei w Transdev France

 

Olivier Delecroix, dyrektor ds. sprzedaży Alstom France
i
Vincent Destot, dyrektor regionalny Transdev Hauts-de-France
Fot. Transdev

 

Pociąg, który łączy w sobie pojemność, komfort i dostępność

Te pociągi Omneo Premium pochodzą z platformy Omneo firmy Alstom, z której 491 składów zostało już zamówionych przez 10 regionów Francji (373 pociągi podmiejskie i regionalne "Regio 2N" oraz 118 pociągów Intercity "Omneo Premium").

Pociągi Omneo Premium na linii Marsylia-Tulon-Nicea zostaną dostosowane do specyficznych wyzwań operacyjnych Transdev, które obejmują:

  • Stworzenie przestrzeni towarzyskiej, pozwalającej pasażerom na korzystanie ze strefy gastronomicznej (z ofertą przekąsek);
  • Wyposażenie wnętrza oferującego wszystkie usługi pożądane przez Region, takie jak miejsca na rowery (12 na pociąg), drzwi oddzielające przedziały klasy pierwszej oraz harmonię wnętrza odzwierciedlającą wizerunek Regionu i linii, na której będą kursować pociągi;
  • Wdrożenie nowych usług pokładowych, w tym innowacyjnych systemów nadzoru wideo, rezerwacji miejsc siedzących lub miejsc na rowery, liczenia pasażerów oraz komunikacji 4G pomiędzy pociągiem a ziemią.

Nowe 8-wagonowe pociągi mają 110 metrów długości i będą mogły pomieścić do 352 pasażerów (plus 66 składanych foteli na krótkich trasach). Tak duża pojemność została osiągnięta dzięki zastosowaniu na przemian wagonów jedno- i dwupokładowych.

 

Wnętrze pojazdu Omneo Premium. Fot. Transdev

 

Komfort został szczególnie dobrze przemyślany z myślą o długich podróżach: szerokie siedzenia, duże przeszklone ściany, aby wykorzystać naturalne światło i panoramę wybrzeża, przejrzysta informacja pasażerska z ekranami i wyświetlaczami, klimatyzacja, 2 klasy z dolnym i górnym pokładem, toalety i narzędzia łączności (Wi-Fi, gniazdka elektryczne i USB).

Ten nadmorski pociąg pomieści wszystkich podróżnych dzięki szerokim korytarzom i wielofunkcyjnym strefom na poziomie gruntu, umożliwiającym parkowanie rowerów, skuterów i bagażu.

10-letnie wsparcie w zakresie utrzymania

Alstom zapewni również firmie Transdev 10-letnie usługi serwisowe dla 16 pociągów. Zespoły serwisowe Alstom we Francji będą zapewniać inżynierię utrzymania, dostarczać części zamienne i remontować główne komponenty (w tym wózki, silniki, pantografy).

Alstom jest certyfikowanym przedsiębiorstwem kolejowym, a także certyfikowaną jednostką odpowiedzialną za utrzymanie (ECE). Dysponując 12 centrami serwisowymi i ponad 1000 pracowników zajmujących się usługami we Francji, Alstom posiada wyjątkową wiedzę na temat taboru kolejowego oraz bazę przemysłową pozwalającą sprostać wyzwaniom związanym z intensywnym utrzymaniem głównych komponentów.

Pociąg "Origine France Garantie", wyprodukowany w regionie Hauts-de-France

Zakłady Alstom w Crespin (Hauts-de-France) będą projektować, produkować, montować i homologować pociągi Omneo Premium dla linii Marsylia-Tulon-Nicea, którą Transdev będzie eksploatować latem 2025 r.

Trzeci rok z rzędu pociąg Omneo firmy Alstom otrzymał oficjalne oznaczenie "Origine France Garantie", jedyny certyfikat, który potwierdza francuskie pochodzenie produktu dzięki niezależnemu audytowi i gwarantuje wysoki poziom standardów.

"Jest to wyraz uznania dla wiedzy pracowników zakładu w Crespin i gwarancja naszego zaangażowania na rzecz klientów, pasażerów i całego francuskiego przemysłu kolejowego" - podsumował Olivier Delecroix podczas uroczystości podpisania umowy, która odbyła się w zakładzie Alstom w Crespin 16 grudnia.

 

O Transdev

Jako operator i globalny integrator mobilności, Transdev - The mobility company - daje wolność przemieszczania się każdego dnia dzięki bezpiecznym, niezawodnym i innowacyjnym rozwiązaniom, które służą dobru wspólnemu. Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić średnio 11 milionów przejazdów dziennie dzięki wydajnym, łatwym w użyciu i przyjaznym dla środowiska usługom transportowym, które łączą ludzi i społeczności. Nasze podejście jest zakorzenione w długoterminowym partnerstwie z firmami i władzami publicznymi oraz w nieustannym dążeniu do najbezpieczniejszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie mobilności. Jesteśmy zespołem ludzi służących ludziom, a mobilność jest tym, co robimy. Transdev jest współwłasnością Caisse des Dépôts Group (66%) i Rethmann Group (34%). W 2020 roku, zatrudniając 83 000 pracowników w 17 krajach, Grupa osiągnęła łączne przychody w wysokości 6,75 mld euro.