ZSSK od stycznia podniesie pracownikom wynagrodzenia o 5,5%, najbardziej wzrosną płace maszynistów.

ZSSK od stycznia podniesie pracownikom wynagrodzenia o 5,5%, najbardziej wzrosną płace maszynistów.

24 grudnia 2021 | Źródło: Koleje Słowackie (ZSSK) / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniu 22 grudnia 2021 r. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zawarła z centralą związkową układ zbiorowy na lata 2022 i 2023. Dzięki temu układowi od stycznia 2022 r. wzrosną wynagrodzenia wszystkich pracowników ZSSK z wynagrodzeniem taryfowym. Największy wzrost dotyczyć będzie wynagrodzenia maszynistów pociągów, których przerwy na posiłki i odpoczynek nie będą wliczane do tygodniowego czasu pracy, co pomoże zmniejszyć presję na wymaganą liczbę pracowników na tym stanowisku. Pozwoli to w pewien sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo odwoływania pociągów z powodu braku maszynistów. Wynagrodzenie taryfowe w tym zawodzie wzrośnie w przyszłym roku (2022) o 180 euro miesięcznie, a od 1 stycznia 2023 r. o kolejne 80 euro. Zakłada się zatem, że średnie wynagrodzenie brutto kierowcy w ZSSK wyniesie w 2022 r. ponad 1 750 EUR (łącznie z nadgodzinami - max. 400 godzin rocznie).

 

Fot. Koleje Słowackie (ZSSK)

 

"Dziękuję wszystkim partnerom za ich pomocne podejście. Nie chodzi tu tylko o kierowców, choć to właśnie w tym obszarze nasz problem jest najbardziej widoczny. Chcemy sprawiedliwie wynagradzać każdego z naszych pracowników kolei, ale jednocześnie musimy rozsądnie gospodarować pieniędzmi podatników. Cieszymy się, że dzięki oszczędnościom i zrozumieniu naszego udziałowca, Departamentu Transportu, mogliśmy podnieść wynagrodzenia wszystkich pracowników operacyjnych już od 1 stycznia 2022 roku. W styczniu 2023 roku wszystkich czeka kolejny wzrost wynagrodzeń" - powiedział po podpisaniu umowy Roman Koreň, prezes zarządu ZSSK.

Obecnie ZSSK zatrudnia 5 826 pracowników, których średnia płaca (łącznie z nadgodzinami) wynosi 1 343 EUR. Średnia płaca pracowników z wynagrodzeniem taryfowym (96% w ZSSK) wzrośnie o 5,53% (średnio o 72 EUR). W dniu 1 stycznia 2023 r. średnie wynagrodzenie tych pracowników wzrośnie do 1 413 EUR, tj. o kolejne 2,98 %.

Podpisanie porozumienia. Fot. ZSSK

Najważniejsze punkty umowy:

  • Podwyżka płac jest uzgodniona na okres do dwóch lat, jest to narzędzie stabilizacji pracowników
  • Zmiany w czasie pracy, które zapewnią pracodawcy brakujące moce przerobowe, szczególnie w zawodzie maszynisty lokomotywy
  • Zachowanie wszystkich świadczeń wynikających z poprzedniego układu zbiorowego pracy

ZSSK zapewnia pasażerski transport kolejowy na Słowacji. Republika Słowacka, za pośrednictwem Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej, jest stuprocentowym udziałowcem ZSSK, które na podstawie umowy zamawia usługi w interesie publicznym w zakresie pasażerskiego transportu kolejowego i płaci za nie. Priorytetową część majątku stanowi tabor kolejowy (lokomotywy, wagony, składy pociągów). Spółka została założona w 2005 roku i jest jedną z trzech spółek sukcesorów zjednoczonych kolei (obok Železnice SR i Železničná společnost Cargo Slovakia).

Według stanu na dzień 12 grudnia 2021 r. ZSSK obsługuje średnio 1 631 pociągów dziennie, w tym 2 pociągi IC, 250 innych pociągów dalekobieżnych oraz 1 379 pociągów regionalnych i podmiejskich. Zatrzymuje się na 726 stacjach i przystankach, kursuje na liniach na długości 2 935 kilometrów linii na Słowacji.