Rząd Ukrainy zatwierdził wybór Jakuba Karnowskiego na członka Rady Nadzorczej Ukrzaliznyci

Rząd Ukrainy zatwierdził wybór Jakuba Karnowskiego na członka Rady Nadzorczej Ukrzaliznyci

31 grudnia 2021 | Źródło: Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Gabinet Ministrów Ukrainy na posiedzeniu w dniu 29 grudnia br. zatwierdził wybór wyłonionych w konkursie czterech niezależnych członków rady nadzorczej Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia). Wśród członków niezależnych znalazł się między innymi Jakub Karnowski - w latach 2012-2015 prezes PKP S.A. Oprócz członków niezależnych w radzie nadzorczej przedsiębiorstwa znalezły się także osoby reprezentujące państwo ukraińskie wskazane bezpośrednio przez rząd.

Fot. Centrum Strategii Transportowych

"Dzisiaj Rada Ministrów rozpatrzyła kilka kwestii, które dotyczyły rady nadzorczej spółki akcyjnej "Ukrzaliznycia" (UZ - Koleje Ukraińskie). Mianowicie, wybór zwycięzców konkursu na stanowiska członków rady nadzorczej UZ JSC Anatolija Amelina, Aleksandra Dolla, Jakuba Karnowskiego i Geparda Hafera jako członków niezależnych. A także trzech kolejnych członków rady nadzorczej jako przedstawicieli państwa - S.W. Moskalenko, Dawida Łomdżarii i Sergija Leszczenko" - powiedział Ukraiński deputowany Oleksij Gonczarenko.

Po wyborze nowej Rady Nadzorczej Ukrzaliznycia spodziewa się znacznego wzrostu efektywności ładu korporacyjnego oraz wdrożenia w spółce dobrych praktyk i zasad Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury informowało, że oczekuje, iż rada nadzorcza Ukrzaliznycii zostanie powołana w grudniu, a jej głównym zadaniem będzie reforma spółki.

W październiku Gabinet Ministrów ponownie powołał kierownictwo Ukrzaliznycii do końca roku. Również w październiku rząd przyjął uchwałę zmieniającą statut Kolei Ukraińskich. W szczególności, z nowej wersji dokumentu zniknął zapis dotyczący wyboru kandydatów na stanowiska szefa i członków zarządu spółki.

Nowo wybrany niezależny członek Rady Nadzorczej UZ, były prezes PKP S.A. -  Jakub Karnowski jest doktorem nauk ekonomicznych. W latach 1997–2000 był asystentem, doradcą a potem szefem gabinetu politycznego Leszka Balcerowicz. Od roku 2003 do 2008 był związany z grupą Banku Światowego. W latach 2008-2012 pełnił funkcję prezesa PKO TFI. W kwietniu 2012 roku został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKP SA, które piastował do 2015 roku. Od 2016 roku jako ekspert Banku Światowego brał udział w restrukturyzacji kolei w Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Tanzanii, Kazachstanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Serbii.