Zmarł Andrzej Żurkowski, długoletni dyrektor Instytutu Kolejnictwa, wybitna osobowość polskiej kolei

Zmarł Andrzej Żurkowski, długoletni dyrektor Instytutu Kolejnictwa, wybitna osobowość polskiej kolei

04 stycznia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Instytut Kolejnictwa na swojej stronie internetowej poinformował dzisiaj o śmierci długoletniego dyrektora tej placówki, dra inż. Andrzeja Żurkowskiego.

 

Fot. Archiwum Kuriera Kolejowego

Z Instytutem związany był od roku 1980, początkowo na stanowisku inżyniera, a od 1989 kierownika Zakładu Ruchu Kolejowego. W latach 1991–1998 był naczelnikiem wydziału w Dyrekcji Generalnej PKP. Po wyodrębnieniu w PKP Dyrekcji Przewozów Pasażerskich w okresie 1998-2001 główny specjalista, a następnie dyrektor wydziału. Założyciel i pierwszy Prezes Zarządu PKP Intercity w latach 2001-2005. Do roku 2006 dyrektor biura, a następnie Pełnomocnik Prezesa Zarządu PKP S.A. Reprezentował PKP w szeregu komisjach, podkomisjach i grupach roboczych UIC (Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu) oraz Ministerstwo Transportu w grupie roboczej ds. osób niepełnosprawnych EKMT (przy OECD).

W latach 2003-2006 Wiceprzewodniczący Forum Pasażerskiego UIC. Był członkiem Komitetu Sterującego Kolei Dużych Prędkości UIC.  W latach 2008-2012 członek Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, potem przewodniczący Podzespołu Logistyki i Procesów Transportowych PAN.

Wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej (studia I i II stopnia), Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej (studia podyplomowe).

Przez wiele lat był Przewodniczącym Rady Fundacji "Pomoc Transportowcom".

Autor około 70 publikacji w prasie zawodowej z dziedziny planowania i organizacji przewozów pasażerskich, planowania pracy taboru, zastosowań matematyki i informatyki w przewozach, eksploatacji kolei, zbiorowego transportu drogowego, systemów szybkiej kolei, systemów transportowych, marketingu i dystrybucji usług. Współautor podręcznika akademickiego na temat ruchu kolejowego i srk.

Andrzej Żurkowski był absolwentem Politechniki Warszawskiej. W 2008 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.