Alstom wygrywa kontrakt na dostawę do 200 pociągów regionalnych dla kolei w Norwegii

Alstom wygrywa kontrakt na dostawę do 200 pociągów regionalnych dla kolei w Norwegii

11 stycznia 2022 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom podpisał z Norske Tog (NT) umowę ramową umożliwiającą dostarczenie do 200 pociągów regionalnych Coradia Nordic. Umowa ta, wyceniona na ponad 1,8 mld euro, stanowi najbardziej znaczące zamówienie kolejowe w historii Norwegii. Wartość pierwszego zamówienia na 30 pociągów wynosi 380 mln euro.

Norske Tog AS jest własnością norweskiego Ministerstwa Transportu i Komunikacji. Spółka zajmuje się nabywaniem, posiadaniem i zarządzaniem taborem kolejowym na potrzeby pasażerskiego transportu kolejowego w Norwegii.

Nowe pociągi Alstom dla Kolei Norweskich. Wizualizacja: Alstom

Dostawa nowych pociągów regionalnych "Class 77" dla firmy Norske Tog ma się rozpocząć w 2025 roku. Po wprowadzeniu do eksploatacji nowy tabor rozpocznie świadczenie usług w zakresie kolei podmiejskiej i szybkiej, łącząc Ski i Stabekk w większym regionie Oslo.

"Cieszymy się, że będziemy mogli zaoferować naszym pasażerom dojeżdżającym do pracy zwiększoną przepustowość, komfort i zasięg sieci komórkowej" - mówi Øystein Risan, dyrektor zarządzający Norske Tog.

"Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że firma Norske Tog wybrała Alstom do budowy swojej przyszłej floty pociągów. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zwiększenia przepustowości na ruchliwych liniach w rejonie Oslo i Viken. Wybrane pociągi Coradia Nordic są w pełni przystosowane do norweskich warunków pogodowych. Ponadto zamówienie to potwierdza wiodącą pozycję Alstomu w Norwegii, ponieważ już teraz wyposażamy całą norweską flotę w nowe rozwiązanie sygnalizacyjne - mówi Rob Whyte, dyrektor zarządzający Alstom Nordics.

 

Nowy pociąg Coradia Nordic dla Kolei Norweskich. Wizualizacja: Alstom

 

Coradia Nordic dla Norske Tog została specjalnie dostosowana do potrzeb norweskiej sieci kolejowej. Jego prędkość maksymalna 160 km/h zapewnia szybką i wygodną podróż w przestronnym i relaksującym otoczeniu. Każdy skład będzie się składał z sześciu jednopokładowych wagonów o łącznej pojemności 778 pasażerów, oferując o 40% większą pojemność niż pociągi, które zastąpią. Nowe pociągi będą wyposażone w najnowszy system sygnalizacji ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem, poziom podstawowy 3, wersja 2). System ten będzie wyposażony w pierwsze na świecie zaawansowane rozwiązanie odometryczne, zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach zimowych.

 

Nowy pociąg Coradia Nordic dla Kolei Norweskich. Wizualizacja wnętrza: Alstom

 

Coradia Nordic to najnowocześniejsza, niskopodłogowa, bardzo wszechstronna rodzina elektrycznych zespołów trakcyjnych zaprojektowana z myślą o spełnieniu wymagań transportu regionalnego i międzymiastowego w krajach skandynawskich. Modułowa konstrukcja pozwala operatorom wybrać konfigurację i wnętrze, które najlepiej sprawdzają się na ich rynku i w ich strategii handlowej. Ponadto zrównoważone podejście Alstom do usług uwzględnia cały cykl życia produktu, od projektu do końca eksploatacji, co pozwoli zmaksymalizować wartość aktywów Norske Tog. Do tej pory do klientów w krajach nordyckich dostarczono prawie 300 pociągów Coradia Nordic.

Alstom będzie montował pociągi dla Norske Tog w swoim zakładzie w Salzgitter w Niemczech. Biuro projektu wraz z zarządzaniem projektem i umową, uruchomieniem produktu, testami, dokumentacją, szkoleniami i gwarancją będzie działać na terenie Norwegii.

Gama pociągów Coradia firmy Alstom spełnia dzisiejsze wymagania w zakresie transportu regionalnego i międzymiastowego. Są to pociągi, które sprawdzają się w eksploatacji od ponad trzydziestu lat. Do tej pory Alstom sprzedał na całym świecie 3300 pociągów Coradia. Gama Coradia oferuje trakcję elektryczną i spalinową, a także inne innowacyjne rozwiązania bezemisyjne, takie jak trakcja zasilana bateriami i wodorem, dla linii niezelektryfikowanych.