PKP PLK: Od 12 grudnia pociągiem podróżujemy ze Skawiny do Krakowa w ok. 20 minut.

PKP PLK: Od 12 grudnia pociągiem podróżujemy ze Skawiny do Krakowa w ok. 20 minut.

11 stycznia 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Pasażerowie kolei na zmodernizowanej trasie Skawina – Kraków od 12 grudnia skorzystali z ponad 800 połączeń. Atrakcyjną ofertę 20 minutowej podróży pociągiem zapewniają m.in. nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia oraz przebudowane perony i windy. Inwestycję służąca rozwojowi kolei zrealizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za przeszło 250 mln zł.

Przystanek Kraków Sidzina Fot. Piotr Hamarnik / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od wprowadzenia nowego rozkładu było już przeszło 800 kursów. Na trasie podróżni mają dodatkowy dostęp do kolei – nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia. Przebudowano stacje Kraków Bonarka, Skawina i Podbory Skawińskie, a także przystanki Kraków Sidzina i Skawina Zachodnia.

Podróżni łatwiej wsiadają do pociągów z wyższych peronów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się mogą korzystać z wind, pochylni i ścieżek naprowadzających. Takie rozwiązania zastosowały Polskie Linie Kolejowe przy kładkach i przejściach podziemnych. Dojścia do pociągów i perony są oświetlone. Zapewniono wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie.

 

Stacja Kraków Bonarka. Fot. Piotr Hamarnik / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Nowe nastawnie i urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz zabezpieczenia na przejazdach zwiększyły poziom bezpieczeństwa. Na modernizowanym odcinku wymieniono tory, rozjazdy i sieć trakcyjną.

PLK zmodernizowały linię kolejową łączącą Kraków Płaszów z Podborami Skawińskimi za przeszło 250 mln zł. To projekt szczególnie korzystny dla rozwoju połączeń regionalnych i aglomeracyjnych.