Dziś, 14.01.br. po raz pierwszy w historii, pasażerowie pojadą po słoweńskich torach pociągami KISS

Dziś, 14.01.br. po raz pierwszy w historii, pasażerowie pojadą po słoweńskich torach pociągami KISS

13 stycznia 2022 | Źródło: Koleje Słoweńskie
PODZIEL SIĘ

W piątek, 14 stycznia 2022 r., pierwsze dwupokładowe pociągi elektryczne KISS wyjadą na słoweńskie tory. Dziesięć pociągów KISS, wyprodukowanych przez szwajcarskiego producenta Stadler, będzie jeździć na wszystkich liniach zelektryfikowanych. Pociągi te zapewniają pasażerom nie tylko większy komfort, przestronność i funkcjonalność, ale także możliwość oglądania widoków przez panoramiczne okna z piętra wyżej, co z pewnością jest wyjątkowym przeżyciem.

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

Nowe dwupoziomowe pociągi elektryczne KISS oferują również większy komfort i funkcjonalność dla pasażerów. Mają większe przyspieszenie i prędkość przejazdu do 160 kilometrów na godzinę.  Są to nowoczesne, przestronne pociągi, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej - wszystkie pociągi posiadają wysuwany stopień oraz dodatkową ruchomą rampę dla wózków inwalidzkich. Istnieje nowoczesny system informacji pasażerskiej, który jest dostosowany również do potrzeb pasażerów niewidomych, niedowidzących, głuchych i niedosłyszących. Fotele wyposażone są w gniazdka do ładowania urządzeń elektronicznych, bezpłatny sygnał Wi-Fi itp. Ten model pociągu oferuje również więcej miejsca do przewozu rowerów, duże panoramiczne okna, przestronne toalety przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej z przewijakiem dla dzieci itp.

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

W tym roku na słoweńskich torach pojawią się w sumie 52 nowe pociągi pasażerskie. Będzie to 21 jednopodłogowych pociągów elektrycznych Flirt, 10 dwupokładowych pociągów elektrycznych Kiss oraz 21 jednopodłogowych pociągów spalinowych Flirt. Obecnie w eksploatacji znajduje się 10 elektrycznych pociągów piętrowych, 14 elektrycznych pociągów jednopokładowych i 5 spalinowych jednopokładowych pociągów Flirt.

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

Przypomnijmy, Koleje Słoweńskie (Slovenske železnice - SŽ) podpisały 17 kwietnia 2018 r. umowę z firmą Stadler na zakup nowych pociągów. Łączna wartość zamówionych pojazdów to 169 mln euro netto. W sumie zostanie wyprodukowanych 26 zespołów pasażerskich Stadler FLIRT i KISS.  SŽ zamówiły 10 jednopiętrowych pociągów wielosystemowych, 10 piętrowych pociągów jednosystemowych i 6 pociągów pasażerskich z silnikiem wysokoprężnym.

Pociągi KISS to rodzina piętrowych elektrycznych pociągów regionalnych. Koleje Słoweńskie zamówiły 10 pociągów piętrowych z trzema wagonami. Jest jednosystemowy, przystosowany do 3-kilowoltowego systemu zasilania i prędkości do 160 kilometrów na godzinę. Ma 79,84 m długości, 2,80 m szerokości i 4,63 m wysokości. KISS są produkowane według tych samych koncepcji projektowych co pociągi FLIRT. Zamówione przez słoweńskiego przewoźnika pcoiągi KISS powstały w zakładzie Stadlera w Polsce w Siedlcach.

 

Fot. Koleje Słoweńskie

 

Fot. Koleje Słoweńskie