Koleje Fińskie (VR) w 2021 r. przewiozły 8,6 mln pasażerów i 37,4 mln ton towarów.

Koleje Fińskie (VR) w 2021 r. przewiozły 8,6 mln pasażerów i 37,4 mln ton towarów.

14 stycznia 2022 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W ubiegłym roku wykonano łącznie 8,6 mln krajowych dalekobieżnych podróży kolejowych, o ok. 8% więcej niż w 2020 r. i o ok. 40% mniej niż w 2019 r. W ubiegłym roku koleją przewieziono 37,4 mln ton towarów.

Pociąg Kolei Fińskich (VR) Fot. Janne Mikkila.

W grudniu wykonano łącznie 944 tys. krajowych podróży dalekobieżnych, o ok. 102% więcej niż w grudniu 2020 r. i o ok. 19% mniej niż w 2019 r.W porównaniu z listopadem, największe wzrosty w grudniu wystąpiły na trasie Helsinki - Jyväskylä (+208%), Helsinki - Turku (+172%) oraz Helsinki - Tampere (+168%).

Szczególnie udana była końcówka roku. W minionym roku znacząco rozwinęliśmy nasze usługi cyfrowe. W aplikacji VR Travel wprowadziliśmy możliwość zmiany czasu podróży na pojedynczym bilecie, zmiany miejsc i podwyższenia klasy podróży. Na portalu vr.fi ułatwiliśmy kupowanie miejsc sypialnych i miejsc parkingowych w pociągach nocnych. Chociaż Omikron zmniejsza liczbę podróży klientów w pierwszym kwartale w porównaniu z jesienią, spodziewamy się ponownego ożywienia na wiosnę, gdy wszystko wróci do normy - mówi Topi Simola, dyrektor ds. przewozów pasażerskich.

Wzrost wielkości przewozów kolejowych VR Transpoint

W 2021 roku VR Transpoint przewiózł koleją 37,4 (36,6 - 2020r.) mln ton towarów, co oznacza wzrost o 2% w porównaniu z rokiem 2020. Krajowe przewozy kolejowe wzrosły o 8%, a przewozy międzynarodowe spadły o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

VR Transpoint ma za sobą dobry rok. Zgodnie z naszą strategią, poczyniliśmy postępy na wielu płaszczyznach i podpisaliśmy w ciągu roku ważne kontrakty, w tym na logistykę surowca drzewnego dla nowego zakładu bioproduktów w Kemi. Ponadto wprowadziliśmy nowe rozwiązania flotowe, które pozwoliły nam na zwiększenie wielkości ładunków przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji. Jest to dobry sposób na kontynuację i będziemy koncentrować się na ciągłym rozwoju naszych działań i bezkompromisowej orientacji na klienta - mówi Martti Koskinen, dyrektor VR Transpoint.

W grudniu wolumen towarów transportu kolejowego spadł o 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 3,3 (3,4- 2020r.) mln ton.

Zima odbiła się na punktualności w grudniu.  Śnieg i mróz stanowiły wyzwanie zarówno dla taboru kolejowego, jak i infrastruktury torowej.

Punktualność pociągów dalekobieżnych w grudniu wyniosła 80,9%. Cel punktualności nie jest osiągnięty, jeśli pociąg dalekobieżny spóźni się o 5 minut lub więcej. Większość (41 %) opóźnień na trasach dalekobieżnych spowodowana była przez tory, 34 % przez VR, a 25 % przez inne przyczyny.

Z pociągów podmiejskich VR 91,2% było punktualnych. Cel punktualności nie jest osiągnięty, jeśli pociąg dojeżdżający do pracy spóźni się o 3 lub więcej minut. Większość (50 %) opóźnień wynikała z innych przyczyn, 26 % z przyczyn związanych z torami, a 24 % z VR.
Średnie opóźnienie pociągów podmiejskich HSL w grudniu wyniosło 0,93 minuty. Większość opóźnień (59 %) wynikała z innych przyczyn, 27 % z przyczyn związanych z torami, a 13 % z VR.