Inauguracja dwupokładowych pociągów KISS w Słowenii

Inauguracja dwupokładowych pociągów KISS w Słowenii

14 stycznia 2022 | Źródło: Stadler Polska
PODZIEL SIĘ

Tak jak informował Kurier Kolejowy w dniu dzisiejszym (piątek 14 stycznia) pojazdy KISS Stadlera zadebiutowały na słoweńskich torach. Pierwsza jednostka wyruszyła o godz. 8.55 z Lublany do miejscowości Dobova zabierając na pokład pierwszych pasażerów. Był to premierowy przejazd dwupokładowego pojazdu z pasażerami w historii słoweńskiej kolei. Tym samym jednostki KISS dostarczone z Siedlec do Słowenii rozpoczynają regularną eksploatację. Pierwsze zamówienie na pojazdy piętrowe realizowane w siedleckim zakładzie Stadlera zakończyło się sukcesem.

Inauguracja pociągów KISS w Słowenii. Fot. Stadler Polska

Trójczłonowe piętrowe elektryczne zespoły trakcyjne typu KISS dla kolei słoweńskich zostały zaprojektowane jako pojazdy regionalne poruszające się z prędkością do 160 km/h. Mają po 79,84 metra długości, 2,80 metra szerokości i 4,63 metra wysokości. Optymalnie zaprojektowane wnętrza pojazdów oferują 292 miejsca siedzące, z czego 16 w pierwszej klasie oraz 277 miejsc stojących. 18 miejsc w drugiej klasie oraz 4 miejsca w pierwszej klasie spełniają wymagania specyfikacji TSI PRM.

 

Inauguracja pociągów KISS w Słowenii. Fot. Stadler Polska

 

W piętrowych pojazdach zaplanowano również miejsce na dwa wózki dla osób o ograniczonej mobilności i dziesięć rowerów. W wagonie środkowym znajdują się ponadto dwie toalety: standardowa oraz przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Niska podłoga umożliwia wsiadanie na pokład bez konieczności pokonywania różnicy poziomów, co skraca czas postoju na stacjach.

 

Inauguracja pociągów KISS w Słowenii

 

Pojazdy są w pełni klimatyzowane i wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz wifi. Pociągi mogą poruszać się w trakcji wielokrotnej i są w pełni zgodne z najnowszymi technicznymi specyfikacjami interoperacyjności. Są wyposażone w system ETCS Guardia – własne rozwiązanie Stadlera z obszaru   sterowania ruchem kolejowym.

Pojazd KISS wyprodukowany dla Kolei Słoweńskich zdobył nagrodę im. Inż. E. Malinowskiego podczas ubiegłorocznych targów TRAKO, na których był prezentowany.