Koleje Czeskie chcą jednostek rozwijających prędkość 200 km/h, szykują pierwszy duży przetarg

Koleje Czeskie chcą jednostek rozwijających prędkość 200 km/h, szykują pierwszy duży przetarg

14 stycznia 2022 | Źródło: Koleje Czeskie / zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

ČD chce rozszerzyć swoją flotę o nowe jednostki elektryczne, które mogą osiągać prędkość do 200 kilometrów na godzinę. Przewoźnik chce wykorzystywać nowe jednostki do przewozów dalekobieżnych i szybkich przewozów regionalnych. Koleje Czeskie zwróciły się  już do producentów w ramach tzw. wstępnych konsultacji rynkowych, które mają pomóc w przygotowaniu samego konkursu i warunków procedury przetargowej.

KISS firmy Stadler wykonany dla Kolei Serbskich. Fot. Koleje Serbskie

Z dokumentu zamieszczonego na profilu zamawiającego wynika, że ČD chce kupić do 100 jednostek w różnych kombinacjach w zależności od wielkości i pojemności. Jednostki te mają mieć 200, 300, 400 lub 500 miejsc. Większość z nich rozważana jest do zakupu w wersji z 400 miejscami. Jednostki zostaną zakupione przez ČD na własność.

Koleje Czeskie zakupiły do tej pory jednostki tylko do prędkości 160 km/h. Nowe pociągi mają być przeznaczone do przewozów dalekobieżnych i szybkich przewozów regionalnych na liniach konwencjonalnych i szybkich do prędkości 200 km/h.

Nowe jednostki mają mieć długość od 80 do 160 metrów i być dopuszczone do eksploatacji nie tylko w Czechach, ale także w krajach sąsiednich. Rozważane systemy zasilania to 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC i 15 kV 16,7 Hz AC, wyposażone w ETCS i stosowane krajowe systemy ochrony pociągów.

Konsultacje rynkowe mają na celu pokazanie Kolejom Czeskim sytuacji na rynku. Z tego powodu skontaktowali się ze wszystkimi głównymi producentami europejskimi. Na liście podmiotów, z którymi nawiązano kontakt, znajdują się Alstom, CAF, Newag, PESA, Siemens, Stadler Rail, Škoda Transportation, ŽOS Vrútky, FPS Poznań, a także chiński CRRC.