ROLA ÖBB jeszcze nigdy w ciągu 10 lat nie była tak intensywnie wykorzystywana (video)

ROLA ÖBB jeszcze nigdy w ciągu 10 lat nie była tak intensywnie wykorzystywana (video)

14 stycznia 2022 | Źródło: Grupa ÖBB Rail Cargo / https://www.ferrovie.info/ Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Grupa ÖBB Rail Cargo Group (RCG) pobiła 10-letni rekord na trasie ROLA (Rolling Road) przez przełęcz Brennera. Ponad 160.000 przetransportowanych ciężarówek przez przełęcz Brennera w 2021 roku to nowy rekord.

Fot. Grupa ÖBB Rail Cargo

Dzięki systemowi ROLA kompletne ciężarówki mogą pokonywać część trasy koleją, podczas gdy kierowcy ciężarówek podróżują wygodnie w dołączonym do składu wagonie pasażerskim. Najnowsze dane pokazują, że koncepcja ta nabiera coraz większego rozmachu: Na przełęczy Brennera (Wörgl-Brenner i Wörgl-Trento) RCG przewiozło w 2021 r. ponad 160.000 samochodów ciężarowych. Jednocześnie udało się zwiększyć udział ROLA w stosunku do całości ruchu tranzytowego w Tyrolu - wzrost liczby przewiezionych ciężarówek ROLA jest znacznie wyższy niż wzrost liczby ciężarówek na drogach.

Ogólnie rzecz biorąc, ROLA w ubiegłym roku osiągnęła dobre wyniki. Na wszystkich połączeniach ROLA w 2021 r. przewieziono łącznie o 29% więcej samochodów ciężarowych niż w 2020 r. Dodatkowo przekroczone zostały również wyniki osiągnięte w latach 2018 i 2019.

ROLA wnosi znaczący wkład w przesunięcie tranzytu i ochronę klimatu. Każdy przejazd na przykład, ROLA Wörgl-Brenner jest 35 razy bardziej przyjazny dla środowiska niż przejazd po drodze.

Większość transportu ciężarowego na Rolling Road koncentruje się nadal na osi Wörgl - Brenner i z powrotem. Dla branży transportowej dostępnych jest tu około 20 kursów w obie strony dziennie. Pomimo tendencji wzrostowej, istnieją wystarczające moce produkcyjne, które w razie potrzeby mogą być dalej rozbudowywane.

 

źródło: https://www.ferrovie.info/

 

Kolejną zaletą RoLa dla mieszkańców położonych wzdłuż linii kolejowej jest to, że wszystkie niskopodłogowe wagony są wyposażone w hamulce tarczowe i dzięki temu są ciche. Do końca bieżącego roku również w pozostałych eksploatowanych w Austrii wagonach towarowych ÖBB Rail Cargo Group będą stosowane ciche klocki hamulcowe. 

Od 2024 roku wszystkie wagony towarowe kursujące na określonych trasach muszą być "ciche". W Tyrolu linia kolejowa Kufstein-Brenner stanie się "cichą trasą", co w praktyce oznacza zakaz ruchu "hałaśliwych" wagonów towarowych. Wnioskowane środki doprowadzą do zmniejszenia o połowę postrzeganego natężenia ruchu towarowego.