Zespół ÖBB szuka wzmocnień - tylko w tym roku ponad 1.100 miejsc dla praktykantów

Zespół ÖBB szuka wzmocnień - tylko w tym roku ponad 1.100 miejsc dla praktykantów

15 stycznia 2022 | Źródło: Grupa ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Marzeniem wielu dziewcząt i chłopców jest pracować kiedyś na kolei - np. jako maszynista. ÖBB w 2022 r. umożliwi spełnić to marzenie 1100 osobom, które będą mogły rozpocząć kształcenie w jednym z interesujących kierunków zawodowych. Przez cały rok w całej Austrii rozpocznie się 61 kursów, na których zainteresowani kandydaci będą mogli zdobyć zawód maszynisty, pracownika obsługi i kontroli, manewrowego (z obsługą jednostek trakcyjnych), dyspozytora i wagonowego.

Zespół obsługi i kontroli ÖBB. Fot. ÖBB/Eisenberger

W samym Salzburgu ÖBB poszukuje 130 współpracowników.

Zapotrzebowanie na pracowników jest szczególnie wysokie w Salzburgu. W Salzburgu dostępnych jest w sumie 130 miejsc szkoleniowych, z czego 36 dla maszynistów. Kolejne kursy dla maszynistów rozpoczną się w lutym, jeden kurs w miesiącu. Na każdym kursie są cztery miejsca dla przyszłych maszynistów. Po 12-miesięcznym płatnym szkoleniu teoretycznym i praktycznym oraz pomyślnym zdaniu egzaminu końcowego, uczestnicy będą w stanie bezpiecznie i na czas przewozić pasażerów i towary z punktu A do punktu B.

Warunkami przyjęcia są

  • Ukończone wykształcenie (praktyka, matura) i wiek minimum 19,5 lat w momencie rozpoczęcia kursu.
  • Ukończona służba wojskowa/cywilna lub zwolnienie z niej
  • Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie
  • Sprawność fizyczna, bardzo dobry wzrok i słuch
  • Gotowość do pracy w systemie zmianowym (noce/weekendy/święta) ze zmiennymi godzinami pracy.

Poszukiwanych jest również wielu nowych współpracowników w zespołach obsługi i kontroli. W 2022 r. ÖBB będzie oferować 38 miejsc w pociągach do Salzburga. Pracownicy ci są pierwszym punktem kontaktu dla pasażerów w pociągu i są odpowiedzialni za sprawdzanie biletów i zapewnienie bezpieczeństwa w pociągu. Szkolenie trwa około 2 miesięcy i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.