ČD przywraca do eksploatacji pojazdy Stadler RS1, przyczyną przestoju był błąd oprogramowania

ČD przywraca do eksploatacji pojazdy Stadler RS1, przyczyną przestoju był błąd oprogramowania

18 stycznia 2022 | Źródło: https://dopravacek.eu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

We współpracy z partnerami zagranicznymi Kolejom Czeskim udało się przywrócić eksploatację wszystkich 14 pojazdów typu RS1 (Regio Spider) zakupionych w Niemczech gdzie były eksploatowane przez SWEG (operator z Badenii-Wirtembergii).

Fot. https://dopravacek.eu

Od wczorajszego wieczora (17.01.2022r.) pojazdy sukcesywnie realizują zaplanowane kursy na liniach Louny - Lovosice - Litoměřice - Česká Lípa, Louny - Kralupy nad Vlatvou i Kralupy nad Vltavou - Velvary. W dniu dzisiejszym kontynuowano włączanie kolejnych jednostek RS1 do planowanych obiegów.  

"Przyczyną usterki był błąd oprogramowania w przetwarzaniu 2022 roku w obszarze kontrolera. Obecnie technicy Regionalnego Zarządu Zachodniego Transportu Pasażerskiego na terenie operacyjnym w Louny, we współpracy z partnerami zagranicznymi, opracowali tymczasowe rozwiązanie, które zapewnia bezpieczną eksploatację pojazdów. Prace nad ostatecznym usunięciem błędu wraz z naszymi partnerami trwają i oczekujemy, że nie będzie to miało już bezpośredniego wpływu na wdrożenie wagonów RS 1 do normalnej eksploatacji" - mówi Petr Št'ahlavský, rzecznik ČD.

RS 1 to pojazdy wyprodukowane przez Stadlera w 1997 roku, więc różnią się nieco od tych, które są we flocie Kolei Czeskich. Główna różnica tkwi w silniku: są one wyposażone w silniki MAN-a i nie posiadają klimatyzacji. Zyskają ją podczas nadchodzących modernizacji. Na razie ČD rozmieszcza je na liniach w regionie środkowych Czech i Ústí nad Labem. Pojazdy mają być stopniowo modernizowane,  zlecenie, o czym pisał Kurier Kolejowy zostało udzielone firmie ŽOS Zvolen.