"Nauka idzie w las". Dramat i tragedia są ciągle obecne na przejazdach drogowo-kolejowych !!!

"Nauka idzie w las". Dramat i tragedia są ciągle obecne na przejazdach drogowo-kolejowych !!!

20 stycznia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy / PKP Polskie Lonie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Każdego roku na polskich torach dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Liczby nie są w stanie oddać dramatu osób, które są za nimi schowane, jednak bez ich publikacji nie da się pokazać skali i powagi całego zjawiska. Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to już nie tylko zabici i ranni na przestrzeni roku czy miesiący. W tym, dopiero co rozpoczętym roku nie było jeszcze tygodnia wolnego od tego typu zdarzeń. Statystyka 2021 roku jest przerażająca - to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Przypomnijmy tylko te najbardziej tragiczne wypadki na przejazdach kolejowo - drogowych, które miały miejsce w pierwszych dniach 2022 roku.

  • 5 stycznia br,(Gołuchów w Świętokrzyskiem) samochód ciężarowy przewożący zboże uderzył w przejeżdżający pociąg towarowy przewoźnika PKP Cargo.Kierowca samochodu zginął na miejscu, a maszynista pociągu został ranny. Lokomotywa i 7 wagonów - węglarek wykoleiło się, niszcząc przy tym infrastrukturę kolejową. Starty ogromne. Nie możemy zapominąc także o olbrzymiej traumie maszynisty.
  • 14 stycznia br. (Widełka na Podkarpaciu), kierujący samochodem dostawczym wiozącym farby i rozposzczalniki wjechał pod pociąg relacji Rzeszów - Kolbuszowa. Kierowca zginął na miejscu. Pociąg wykoleił się po czym stanął w płomieniach. Tragedia, olbrzymie straty i koszmarne przeżycie dla maszynisty
  • 18 stycznia br. (Michałów w Łódzkiem), 39 - letnia kobieta kierująca volkswagenem na przejeździe drogowo-kolejowym wjechała pod pociąg PKP Intercity. Niestety zginęła na miejscu. Dwoje dzieci w wieku 8 i 9 lat doznały poważnych obrażeń, zostały przetransportowano śmogłowcami do szpitala. Znowu dramat poszkodowanych i maszynisty.

Piszemy o tych zdarzeniach nie po to by wzbudzić sensację i niezdrowe zainteresowanie. Niestety przewidziane prawem kary za "głupotę" nie mają w tych przypadkach żadnego zastosowania - nikt już nie otrzyma mandatu. Problem leży w nas, ludziach, którzy w dalszym ciągu nie rozumieją, że w wyniku naszej bezmyślności i kekkomyślności może dochodzić do kolejnych dramatów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczaja olbrzymie pieniądze na modernizację przejazdów kolejowo - drogowych, zmieniana jest nawierzchnia a także urządzenia sterujące i moniturujące ruch samochodów i pociągów. Nie da się pobudować wyłącznie skrzyżowań bezkolizyjnych w postaci wiaduktów drogowych czy kolejowych. Choć i w tym zakresie jest postęp, we współpracy z lokalnymi samorządami powstają kolejne bezpieczne dla ruchu pociągów i samochodów obiekty.

Czasami tak niewiele dzieli nas od tragedii.

Wczoraj (19.01.2022r.) na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim (Powiat Siedlecki) doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z pociągiem. Ze wstępnych ustaleń na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący ciężarówką, ze względu na oblodzenie drogi, wpadł w poślizg, w wyniku czego zjechał do rowu przy nasypie kolejowym. W wystającą na tory naczepę, uderzył pociąg. Kierującemu samochodem ciężarowym udało się opuścić pojazd jeszcze przed zderzeniem. Tym razem obyło się bez tragedii ludzkiej, ale znowu straty materialne: zniszczony samochód z naczepą i już druga ( pierwsza 3 lutego 2021 roku na przejeździe kolejowym w Grajewie na Podlasiu) lokomotywa Gama PKP Intericity uległa poważnemu uszkodzeniu.

 

Wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim . Fot. Tygodnik Siedlecki

 

Wypadek na przejeździe kolejowym w Stoku Lackim . Fot. Tygodnik Siedlecki

 

Dla wyobrażenia sobie skali tego zjawiska niech posłużą dane statystyczne opublikowane przez zarządcę infrastruktury na portalu "Bezpieczny Przejazd"

 

Wypadki i kolizje z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E w grudniu 2021 r.

Źródło: Bezpieczny Przejazd

 

Wypadki i kolizje z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E na przestrzeni lat.

Źródło: Bezpieczny Przejazd

 

17 stycznia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wystartowały z nową medialną odsłoną kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”! Promuje ją nowy spot, którego hasłem przewodnim jest głos rozsądku: „Może ten głos jest jeszcze zbyt cichy? Ale zabrzmi donośniej, kiedy będzie nas więcej…”, słyszymy. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Kampania ma bowiem na celu podnoszenie świadomości uczestników ruchu drogowego i zminimalizowanie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

Każdy błąd uczestnika ruchu drogowego na przejeździe kolejowo-drogowym może mieć tragiczne skutki, tym bardziej że droga hamowania rozpędzonego pociągu wynosi nawet 1300 m, czyli – praktycznie rzecz ujmując – 13 długości boiska piłkarskiego. Mimo że wypadki tego rodzaju stanowią mniej niż 1% wszystkich wypadków komunikacyjnych, to wciąż zbyt dużo. Zawsze bowiem oznacza to ofiary, dramaty osobiste, utrudnienia w ruchu drogowym lub ogromne koszty. Już od 17 lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują kampanię społeczną prowadzącą do poprawy bezpieczeństwa na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Czas na nową odsłonę!

 

 

Tym razem, w spocie video, zarządca infrastruktury zachęca wszystkich do dołączenia do kampanii! Jako #AmbasadorkaBezpieczeństwa lub #AmbasadorBezpieczeństwa zadbacie o bezpieczeństwo swoje i innych na przejazdach kolejowo-drogowych.