Strategiczne partnerstwo Kolei Słoweńskich otwiera nowe rynki oraz tworzy nowe perspektywy

Strategiczne partnerstwo Kolei Słoweńskich otwiera nowe rynki oraz tworzy nowe perspektywy

21 stycznia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy / EP Intermodal
PODZIEL SIĘ

W piątek 14 stycznia 2022 r. została podpisana umowa o partnerstwie strategicznym między Kolejami Słoweńskimi (SŽ) i EP Logistics International. Oznacza to, że długo oczekiwana spółka joint venture, która ma działać w sektorze transportu towarowego i logistyki w regionie, została powołana do życia.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Obaj partnerzy wiążą wielkie nadzieje z powstaniem wspólnego przedsiębiorstwa o nazwie SŽ EP Logistika d.o.o. Stanie się ono jednym z kluczowych przewoźników w segmencie transportu towarów i logistyki w regionie, który obejmuje terytorium Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Serbii, Słowenii, Austrii, Węgier i Włoch. W organach wspólnego przedsiębiorstwa, podobnie jak w organach SŽ-TP i Ferspedu, znaleźli się czołowi międzynarodowi specjaliści w branży.

Uważamy to połączenie za wielki sukces i bardzo cieszy nas fakt, że możemy podnieść nasze usługi i zasięg w regionie na zupełnie nowy poziom - mówi Zbigniew Klepacki, dyrektor zarządzający EP Logistics International.

Do nowo powstałej spółki SŽ EP Logistika należą SZ Teretni PREVOZ i Fersped. Czesi mają 49% udziałów w strukturze własności, pozostałe 51% należy do spółki dominującej Slovenske železnice. Kwota czeskiej inwestycji nie jest znana, ale nieoficjalnie mówi się, że jest "ciężka" i wynosi około 100 mln euro.

Wcześniej zapowiadano, że spółka joint venture będzie dysponowała wystarczającym kapitałem, aby nabyć za granicą strategiczne spółki, poprzez które następnie będzie działać na innych rynkach. W ten sposób przedsiębiorstwo będzie mogło rozszerzyć swoją sieć i wykorzystać świeży kapitał do odnowienia przestarzałych pojazdów, zwłaszcza w sieci krajowej.

Oczekuje się również, że nowa spółka w ciągu pięciu lat podwoi swoje zyski w porównaniu z tym, co osiągnie Tovorni dopravy w 2020 roku, a jej przychody będą co najmniej o połowę wyższe.

Od 2017 roku Koleje Słoweńskie starają się znaleźć odpowiedniego partnera strategicznego dla swojego sektora przewozów towarowych. EP Holding jest jedyną firmą, która złożyła wiążącą ofertę. Pozostałych udziałowców zniechęcił fakt, że w spółce nie było pakietu kontrolnego, ponieważ Koleje Słoweńskie są prawnie zobowiązane do zachowania 50% plus jeden pakiet udziałów we wszystkich swoich spółkach, pozostając tym samym państwowym (pośrednim) większościowym właścicielem towarowego przedsiębiorstwa kolejowego.