Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu poszukuje pokrzywdzonych w wyniku wypadku w Sątopach

Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu poszukuje pokrzywdzonych w wyniku wypadku w Sątopach

29 stycznia 2022 | Źródło: https://wielkopolskamagazyn.pl
PODZIEL SIĘ

29 listopada 2021r. około godziny 8.45 na remontowanym przejeździe drogowo - kolejowym na międzynarodowej linii E 20, we wsi Sątopy nieopodal Nowego Tymyśla. 50-letni mężczyzna kierujący samochodem marki Peugeot Partner wjechał na tory, a w jego auto uderzył pociąg PKP Intercity Varsovia, relacji Berlin - Warszawa Wschodnia. Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu poszukuje osób, które podróżowały wskazanym wyżej pociągiem i były pokrzywdzone w wyniku tego zdarzenia.

Sątopy, 29 listopada 2021 r. Fot. Piotr Radomski

Po przybyciu pierwszych zastępów ratowniczych na miejsce zdarzenia zastano rozpołowiony samochód osobowy Peugeot Partner, a ciało kierowcy znajdowało się poza pojazdem. Po rozpoznaniu odstąpiono od kwalifikowanej pierwszej pomocy z uwagi brak funkcji życiowych oraz na liczne obrażenia wielonarządowe. Skład pociągu osobowego Intercity relacji Berlin – Warszawa Wschodnia zatrzymał się około 350 metrów za przejazdem kolejowym. Pociągiem podróżowało około 160 osób, nikomu z pasażerów i załogi nic się nie stało. W wyniku uderzenia oraz wyrzucenia z wnętrza Peugeota licznych przedmiotów uszkodzeniu uległy trzy samochody osobowe znajdujące się na pobliskim parkingu.

Na przejeździe zdemontowane były rogatki. Po jednej i drugiej stronie przejazdu kolejowego znajdowały się znaki "stop" z tabliczkami informującymi o uszkodzonej sygnalizacji. Na zdjęciach widoczne było także oznakowanie dotyczące końca ograniczenia prędkości dla przejeżdżających przez przejazd pociągów.

 

Sątopy, 29 listopada 2021 r. Fot. Piotr Radomski

 

Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu prowadzi śledztwo o sygnaturze akt 4238-0 Ds. 552.2021 w sprawie zaistniałego w dniu 29 listopada 2021 roku około godziny 8:45 w Sątopach, województwo wielkopolskie, w rejonie przejazdu kolejowego na drodze 2714P, nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i niedostosowanie się przez kierującego pociągiem numer 71008 do pisemnego rozkazu „0″’ numer 2537 z dnia 29 listopada 2021 roku nakazującego jazdę na przejazdach kolejowych pomiędzy Nowym Tomyślem a Opalenicą z prędkością 20 km/h, jak również nakazującego wydawanie sygnałów dźwiękowych „baczność” w pobliżu tych przejazdów i jazdę z prędkością kilkukrotnie przekraczającą tę wartość oraz niewydanie sygnałów dźwiękowych w rejonie opisanego przejazdu kolejowego, w wyniku czego doszło do zderzenia w rejonie przejazdu kolejowego w/w pociągu z samochodem osobowym marki Peugeot Partner o numerze rejestracyjnym PNT 32530, na skutek którego doszło do powstania u kierującego samochodem wielonarządowych obrażeń ciała skutkujących jego śmiercią na miejscu zdarzenia, a ponadto doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia wielu osób, to jest pasażerów w/w pociągu w liczbie około 160 osób, jak i mienia w wielkich rozmiarach w postaci składu pociągu wraz z lokomotywą marki Siemens numer 91515370002-5, to jest o czyn z art. 173 § 2 k.k. w zw. z art. 173 § 4 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Z uwagi na powyższe Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu poszukuje osób, które podróżowały wskazanym wyżej pociągiem i były pokrzywdzone w wyniku opisywanego zdarzenia. Zgłoszenie winno nastąpić w terminie do 28 lutego 2022 roku.

 

Sątopy, 29 listopada 2021 r. Fot. Piotr Radomski

 

Lokomotywa Husarz EU44-002, w dniu 2 sierpnia 2021 roku  wróciła do służby po naprawie uszkodzeń, którym uległa w 2018 roku podczas zderzenia z ciągnikiem rollniczym, któremu zgasł silnik na przejeżdzie drogowo - kolejowym kat. B w miejscowości Kupienino na szlaku Szczaniec - Świebodzin, także na międzynarodowej linii kolejowej E 20. Tak jak i inne uszkodzone lokomotywy tej serii (EU44-004 i EU44-009) naprawiana była w zakładach Siemensa w austriackim Linzu.