List intencyjny powołujący Konsorcjum Transportu Kombinowanego w łodzkich Karsznicach podpisany

List intencyjny powołujący Konsorcjum Transportu Kombinowanego w łodzkich Karsznicach podpisany

04 lutego 2022 | Źródło: Railfreight.com / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nowy terminal transportu kombinowanego w Karsznicach przyciąga uwagę rynku. PKP Cargo Terminale (spółka zależna PKP Cargo) podpisała list intencyjny z Polską Grupą Energetyczną (PGE) i jej spółką zależną Betrans w sprawie współtworzenia nowego obiektu.

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łodzkiego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łodzkiego

Karsznice to wieś w centralnej Polsce, w powiecie zduńskowolskim, w województwie łódzkim, obszar znany z działalności logistycznej. Obszar ten jest ważnym punktem na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, a nowy terminal po ukończeniu ma obsługiwać większość tych ładunków. Samorząd województwa łódzkiego dał zielone światło dla budowy nowego terminalu multimodalnego w Karsznicach od stycznia 2022 roku.

W Zduńskiej Woli Karsznicach, na bazie największego w centralnej Polsce kolejowego terminala przeładunkowego, powstaje Konsorcjum Transportu Kombinowanego. Będzie to współpraca na rzecz połączenia transportu kolejowego z drogowym przy wykorzystaniu istniejącej i nowej bazy logistycznej.

W realizację inwestycji zaangażowały się PGE Polska Grupa Energetyczna ze spółką Betrans, która od prawie 20 lat świadczy usługi transportowe na rzecz sektora wydobywczo-wytwórczego, oraz PKP Cargo Terminale, odpowiedzialna za rozwój i obsługę sieci terminalowych w Polsce.

W czwartek, 3 lutego, doszło do podpisania listu intencyjnego. W Warszawie, w siedzibie spółki PGE spotkali się prezesi zarządów spółek. Podpisy pod dokumentem, w obecności marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera złożyli: prezes PGE Wojciech Dąbrowski oraz Jacek Rutkowski prezes PKP Cargo Terminale i prezes firmy Betrans Emilia Banaszczyk.

- Port, który powstaje w Karsznicach, to niezwykle ważne przedsięwzięcie, istotne nie tylko dla mieszkańców Zduńskiej Woli i okolic, ale - w kontekście transformacji - dla całego obszaru województwa łódzkiego. Powstające Konsorcjum to sygnał dla mieszkańców okręgu bełchatowskiego, że jesteśmy z wami. Budujemy wspólną inwestycję dla was - podkreślał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i zaznaczał, że w ten sposób zyskuje całe województwo łódzkie, jako ważne miejsce na mapie przedsiębiorczej Polski.

Rozwój regionu łódzkiego

Nowo powstałe konsorcjum, Konsorcjum Transportu Kombinowanego (KTK), ma na celu dalszy rozwój sektora transportowego i nowoczesnych rozwiązań multimodalnych, w szczególności w regionie łódzkim.

"Dzięki powołaniu konsorcjum PGE będzie uczestniczyć w tworzeniu nowoczesnego systemu transportowego, wykorzystującego potencjał przeładunkowo-składowy terminali należących do PKP Cargo Terminale. To także kolejny ważny element na mapie przemian regionu bełchatowskiego" - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Podpisanie dokumentu. Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.  Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łodzkiego

 

- Celem Konsorcjum Transportu Kombinowanego jest zwiększenie udziału usług logistycznych na terenie województwa łódzkiego oraz centralnej Polski. PGE będzie uczestniczyć w tworzeniu nowoczesnego systemu transportu, wykorzystującego potencjał przeładunkowy i magazynowy terminali należących do PKP Cargo Terminale. Przyczyni się to do utworzenia nowych miejsc pracy - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes państwowego giganta i dodał, że liczy na powołanie wspólnej spółki z PKP, w której znajdą zatrudnienie pracownicy spółki Betrans po ograniczeniu działalności w ramach PGE.

Prezes przypomniał, że jest to już kolejna inwestycja spółki realizowana w związku z transformacją energetyczną po utworzeniu wspólnie z samorządem województwa łódzkiego Centrum Rozwoju Kompetencji, a także Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

 

Podpisanie dokumentu. Emilia Banaszczyk, prezes Betrans.  Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łodzkiego

 

PKP Cargo Terminale w tym przedsięwzięciu ma dysponować portem przeładunkowym, który jest projektowany na węźle kolejowym w Karsznicach. Spółka ma skorzystać z dofinansowania unijnego, na które ogłoszono nabór z terminem do końca lutego 2022 roku. Prezes PKP Cargo Terminale twierdzi, że port w Karsznicach powinien ruszyć za niecałe dwa lata.
- Liczymy że współpraca z naszymi partnerami przyczyni się do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw transportowych oraz Terminala Multimodalnego w Zduńskiej Woli Karsznicach - powiedział Jacek Rutkowski, prezes PKP Cargo Terminale.

 

Podpisanie dokumentu. Jacek Rutkowski, prezes PKP Cargo Terminale. 
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łodzkiego

 

Port multimodalny z unijnym dofinansowaniem.

Centralny Port Multimodalny w Karsznicach ma powstać przy udziale unijnego dofinansowania. PKP Cargo Terminale musi tylko złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi do końca lutego. Specjalnie dla tego projektu władze wojewódzkie otworzyły nabór na unijne dofinansowanie.

 

Karsznice leżą na przecięciu dwóch ważnych kolejowych linii towarowych (131 i 14), które łączą się z północy na południe, przecinają wschód na zachód i leżą w pobliżu autostrady S8. PKP Cargo ma nadzieję wybudować tu jeden z największych terminali przeładunkowych w Polsce. Nowy obiekt ma zająć powierzchnię 23 hektarów i będzie wyposażony w dwie suwnice kolejowe i dziewięć bocznic, plac rozładunkowo-składowy, a także infrastrukturę towarzyszącą, taką jak drogi i parkingi.

Docelowa pojemność placu składowego to 4 500 TEU, przy zdolności przeładunkowej 220 000 TEU rocznie. Środki na budowę to ok. 100 mln złotych (ok. 22 mln euro), z czego 4,6 mln złotych wnioskowane jest z Unii Europejskiej.