Koleje Ukraińskie znoszą wszystkie ograniczenia w tranzycie kolejowym do Polski od 10 lutego

Koleje Ukraińskie znoszą wszystkie ograniczenia w tranzycie kolejowym do Polski od 10 lutego

07 lutego 2022 | Źródło: Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Koleje Ukraińskie poinformowały, że 10 lutego 2022 r. znoszą zakaz przewozu ładunków tranzytowych przez Ukrainę do RP. Stało się to możliwe dzięki skoordynowanej pracy operacyjnej kolei obu krajów. W szczególności, w wyniku negocjacji pomiędzy zarządem PKP i Kolejami Ukraińskimi, PKP poprawiło odbiór pociągów ze strony ukraińskiej na węźle Izov - Hrubieszów. W efekcie dzienna wymiana wzrosła i w niektóre dni dochodziła do 10 pociągów. Wskaźniki te wystarczą do rytmicznego ruchu między krajami bez zatłoczenia na granicy. Wcześniej liczba ta sięgała maksymalnie 8 - 9, a czasem 7 pociągów dziennie.

Fot. Koleje Ukraińskie

 

Koleje Ukraińskie kontynuują również prace nad zwiększeniem przepustowości infrastruktury kolejowej w kierunku Polski. W szczególności trwa elektryfikacja odcinka Kowel-Izow-granica państwowa. Wszystkie prace nad kierunkiem mają się zakończyć do końca czerwca 2022 roku. Dzięki temu znacznie zwiększy się przepustowość tego kierunku od strony ukraińskiej.

"Na koniec ubiegłego roku zakończyliśmy elektryfikację 43 km, a do końca czerwca zakończymy pozostałe 50 km. Jest jednak jeden niuans. Polski odcinek o długości zaledwie 1,5 km od granicy do Hrubieszowa pozostaje niezelektryfikowany. Wierzę jednak, że Polska zelektryzuje swój odcinek. 1,5 km to mały, ale ważny krok Polski w kierunku naszych 94 km" - powiedział Aleksander Kamyszyn, szef Kolei Ukraińskich.

Ponadto Koleje Ukraińskie oczekują zgody PKP LHS  na zmianę opłaty za użytkowanie wagonów do nich należących, która jest znacznie niższa niż rynkowa. Obecnie rozliczenie odbywa się na warunkach umowy, która została podpisana w 2019 roku. Koleje Ukraińskie realizują przewozy własnymi wagonami przez terytorium Ukrainy wynajmowanymi w systemie Prozorro. Pozwala to na dystrybucję wagonów towarowych na konkurencyjnych warunkach i według wartości rynkowej.

 

Prozorro (ukraiński: Прозоро - przejrzysty, jasny) to elektroniczny system zamówień publicznych, w którym klienci państwowi i komunalni ogłaszają przetargi na zakup towarów, robót i usług, a przedstawiciele biznesu konkurują o możliwość zostania dostawcą państwowym.