Czujność, zimna krew, refleks maszynisty PKP Intercity zapobiegł katastrofie w Wymysłowie.

Czujność, zimna krew, refleks maszynisty PKP Intercity zapobiegł katastrofie w Wymysłowie.

11 lutego 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wczoraj (10.02.2022r.) Kurier Kolejowy w materiale pt. "Czarna seria wypadków na przejazdach kolejowych trwa nadal. Płonie lokomotywa i samochód" informował o zdarzeniu na przejeździe drogowo-kolejowym w Wymysłowie. Krótko przed godziną 7 doszło tam do zderzenia samochodu do przewozu aut z pociągiem towarowym  DB Cargo Polska. Koncentrując uwagę na kolejnym wypadku na przejeździe kolejowym nikt nie zwrócił uwagi na to, że tylko dzięki profesjonalizmowi maszynisty pociągu nr 75106 PKP Intercity nie doszło w tym samym miejscu do jeszcze większej tragedii.

Fot. Czytelnik Kuriera Kolejowego

We wczorajszej relacji napisaliśmy: "pojazd zatrzymał się na przejeźdźcie po tym, jak wyłączył się mu bieg. W tym momencie zaczęły zamykać się rogatki i po chwili w lawetę uderzył pociąg jadący od strony Inowrocławia w kierunku Gniezna, który przeciągnął pojazd około 100 metrów. Zarówno kabina pojazdu jak i lokomotywa Vectron X4EC-053 DB Cargo Polska stanęły w płomieniach. Maszynista i kierowca zdążyli opuścić swoje pojazdy. Nikt nie odniósł obrażeń".

 

 

Autor: Czytelnik Kuriera Kolejowego

 

Niewiele brakowało, aby jadący w przeciwnym kierunku pociąg 75106 PKP Intercity najechał na naczępę rozbitego samochodu.

Maszynista zachował jednak czujność, zimną krew i refleks - widząc wypadek przed sobą zatrzymał skład 200 m od miejsca zdarzenia. Laweta, a w zasadzie jej naczepa wchodziła w skrajnię toru nr 1,  zatem gdyby nie reakcja maszynisty IC, doszłoby do kolejnej katastrofy.

Brawo, wyrazy uznania. 

 

Autor: Czytelnik Kuriera Kolejowego

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia lokomotywy DB Cargo Polska Vectron X4EC-053 po odciągnięciu z miejsca zdarzenia.

 

Fot. iwan10D100

 

Fot. iwan10D100

 

Wnętrze kabiny maszynisty. Fot. iwan10D100