Sąd Administracyjny w Wiedniu wydał orzeczenie - ÖBB po raz kolejny wybrało firmę Stadler

Sąd Administracyjny w Wiedniu wydał orzeczenie - ÖBB po raz kolejny wybrało firmę Stadler

23 lutego 2022 | Źródło: Stadler Rail
PODZIEL SIĘ

Jeden z największych kontraktów w historii Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB) zakończył się zwycięstwem firmy Stadler Rail. Dostarczy ona do 186 piętrowych jednostek KISS dla Dolnej Austrii i Wiednia. Firma Stadler wygrała konkurs jesienią, ale sąd niższej instancji unieważnił jej zwycięstwo z powodu niejasnościach dotyczących kwalifikowanego podpisu elektronicznego Stadlera. Decyzja o wyeliminowaniu Stadlera została dzisiaj unieważniona przez austriacki Naczelny Sąd Administracyjny, a następnie ÖBB ponownie ogłosiło Stadlera zwycięzcą konkursu. Wartość dziesięcioletniej umowy ramowej wynosi do 3 mld euro.

 

Dwupokładowy pojazd KISS Stadlera Kolei Słoweńskich. Fot. Koleje Słoweńskie

 

Po tym, jak zakończenie procesu przetargowego zostało opóźnione przez postępowanie sądowe, wszystkie przeszkody prawne zostały już usunięte. Oznacza to, że ÖBB może zawrzeć umowę ramową z firmą Stadler. Ogłoszona dziś przez ÖBB decyzja o przyznaniu zamówienia otwiera drogę do zamówienia pierwszych pojazdów. Umowa ramowa obejmuje produkcję i dostawę cztero-, pięcio- i sześciowagonowych dwupoziomowych zespołów trakcyjnych typu KISS. Dzięki umowie ramowej z ÖBB firma Stadler sprzedała już do tej pory ponad 550 sztuk pojazdów KISS. Pociągi będą produkowane w nowym centrum kompetencji dla piętrowych zespołów trakcyjnych w St. Margrethen w Szwajcarii. Oczekuje się, że pierwsze zamówienie nastąpi wkrótce. W najbliższych tygodniach ÖBB i Stadler opublikują dalsze informacje na temat pojazdów i pierwszego zlecenia na produkcję.

"Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że po opóźnionym procesie przetargowym ÖBB prawomocnie przyznało nam kontrakt. Pojazdy firmy Stadler już od lat z powodzeniem jeżdżą na na austriackich torach od lat.Fakt, że wraz z ÖBB możemy teraz dostarczać do Austrii kolejną generację piętrowych pociągów, napawa nas dumą" - mówi Peter Spuhler, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Stadler.