PKP Intercity wspiera Ukrainę

PKP Intercity wspiera Ukrainę

26 lutego 2022 | Źródło: PKP Intercity / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity koncentruje się na działaniach wspierających Ukrainę i jej obywateli. Spółka cały czas realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik współpracuje także z władzami RP, a także władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu.

 

Fot.Krzysztof Jesionek / Kolejowe Lubelskie

 

Na zdjęciu Lokomotywa EU07-302 prowadzi pociąg 136000 relacji Warszawa Grochów - Medyka. Pociąg jest określany jako sanitarny, posiada pięć wagonów przystosowanych do przewozu rannych i cztery wypełnione pomocą humanitarną dla okręgu lwowskiego. W skład pociągu włączony jest również wyprodukowany dla polskiego wojska wagon 175A-30. 26.02.2022r, na szlaku Majdan Krężnicki - Lublin Zemborzyce - Niedrzwica.

 

Pociągi kursują zgodnie z rozkładem

PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Aktualnie do Polski codziennie wjeżdżają i wyjeżdżają cztery pary pociągów z Ukrainy: jedna para pociągów jedzie przez przejście graniczne w Dorohusku, trzy pary przekraczają granicę w Medyce.

Pociągi jadące przez przejście w Dorohusku

  • Pociąg nr 67 Kijów (18:48) - Dorohusk (4:04; 6:25) - Warszawa Wschodnia (10:08)
  • Pociąg nr 68 Warszawa Wschodnia (17:48) - Dorohusk (21:29; 23:44) -– Kijów (11:00)

Pociągi jadące przez przejście w Medyce:

  • Pociąg nr 705 Kijów (5:52) - Korosteń - Podzamcze - Lwów - Przemyśl Główny (12:32)
  • Pociąg nr 706 Przemyśl Główny (15:45) - Lwów - Podzamcze - Korosteń - Kijów (23:57)
  • Pociąg nr  715 Kijów (6:50) - Winnica - Chmielnicki - Lwów - Przemyśl Główny (15:03)
  • Pociąg nr 716 Przemyśl Główny (13:10) - Lwów - Tarnopol - Chmielnicki - Winnica – Kijów (23:08)
  • Pociąg nr 35 Odessa (18:25) - Przemyśl Główny (9:02)
  • Pociąg nr 36 Przemyśl Główny (18:59) - Odessa (10:54).

PKP Intercity stale obserwuje frekwencję w pociągach, które odjeżdżają z Południa kraju. Dodatkowe wagony dokładane są do składów, którymi obywatele Ukrainy docierają do różnych części Polski. W ciągu ostatniej doby spółka wysłała 20 wagonów do Przemyśla, które wzmacniają połączenia na odcinku krajowym, m.in. jadące do Krakowa, Wrocławia czy Warszawy. W sprawie połączeń między Polską a Ukrainą oraz wzmocnień PKP Intercity pozostaje w stałym kontakcie z Kolejami Ukraińskimi i monitoruje obecną sytuację. O wszelkich zmianach spółka informuje na stronie internetowej.

Warto podkreślić, że od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie/u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Polscy kolejarze wspierają sąsiadów z Ukrainy. Przez najbliższe tygodnie składy PKP Intercity będą przewozić wszystkich tych, którzy uciekają przed wojną. Dzięki nieodpłatnym przejazdom pociągami narodowego przewoźnika uchodźcy dotrą do bezpiecznych miejsc, w których polska społeczność będzie ich wspierać - mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Współpraca z Ministerstwem Zdrowia i Kolejami Czeskimi

Dzisiaj nad ranem wyjechał ze stolicy specjalny pociąg sanitarny, który został uruchomiony w ramach współpracy PKP Intercity z Ministerstwem Zdrowia. Pociąg zestawiony jest z 10 wagonów, część z nich została przystosowana na  pomieszczenia sanitarne dla rannych osób (ze sprzętem medycznym i łóżkami polowymi), pozostałe wagony zostały zatowarowane w najpotrzebniejsze produkty, w tym suchy prowiant i koce dla uchodźców.

 

Pociąg humanitarny Kolei Czeskich na stacji Katowice. Fot. Koleje Ceskie

 

Przewoźnik pozostaje także w stałym kontakcie z Kolejami Czeskimi. PKP Intercity jest gotowe do wdrażania wspólnych działań w obszarze uruchomienia dodatkowych pociągów. Warto dodać, że dzięki sprawnej współpracy uruchomiono dwa pociągi humanitarne. Składy wyjechały wczoraj wieczorem z Bohumina do Przemyśla, złożone z 13 wagonów 2 klasy. Łącznie w jednym składzie jest około 700 miejsc, na pokładzie znajdują się prowiant i koce.

Dziś wszyscy spieszymy z pomocą Ukrainie napadniętej przez Rosję. Także spółki skarbu państwa szybko włączyły się w akcję pomocową. Bardzo ważną rolę odgrywa PKP Intercity pomagając w bezpiecznej ewakuacji ludności do Polski. Nasi kolejarze są w stałym kontakcie z przewoźnikiem ukraińskim i sąsiednimi kolejami. Spółka współpracuje również z władzami RP i lokalnymi w przedsięwzięciach, które mają zapewnić sprawną i kompleksową pomoc obywatelom Ukrainy. Tak właśnie należy rozumieć społeczną odpowiedzialność spółek skarbu państwa - dodaje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Załoga PKP Intercity gotowa do pomocy

Pracownicy spółki angażują się w swoje obowiązki 24h na dobę. Drużyny konduktorskie pełniąc rolę opiekunów na pokładzie pociągów oraz na całej stacji Przemyśl Główny  udzielają informacji podróżnym, dbając o to, aby bezpiecznie dotarli do miejsc docelowych. Co więcej spółka współpracuje z władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu. Wprowadzone zostały dodatkowe dyżury pracowników PKP Intercity na dworcu, którzy kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów.

Służba kolejarzy nabiera w aktualnej sytuacji wyjątkowego wymiaru. Dziękujemy naszym pracownikom za sumienne wykonywanie obowiązków. Obywatele Ukrainy potrzebują naszego wsparcia i otrzymują tę pomoc - podkreśla Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Infolinia dla Obywateli Ukrainy

W związku z obecną sytuacją  PKP Intercity pracuje nad uruchomieniem dodatkowego numeru telefonu infolinii. Będzie on dedykowany dla obywateli Ukrainy, którzy będą chcieli uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia będzie dostępna od poniedziałku. O szczegółach przewoźnik będzie informował w najbliższym czasie.