Wszystkie przejścia kolejowe między siecią kolejową Ukrainy i Rosji zniszczone

Wszystkie przejścia kolejowe między siecią kolejową Ukrainy i Rosji zniszczone

26 lutego 2022 | Źródło: Koleje Ukraińskie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dziś, 26 lutego, ukraińskie wojsko wysadziło w powietrze wszystkie węzły kolejowe łączące sieci kolejowe Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Koleje Ukraińskie poinformowały, że zrobiono to, aby zapobiec możliwości dostarczania rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę drogą kolejową.

 

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Koleje Ukraińskie

 

Strona rosyjska zaproponowała ponowne nawiązanie łączności z centralą UZ pod pretekstem transportu humanitarnego. Ukraiński dyspozytor odmówił. Następnie przewoźnik wydał oświadczenie, w którym wyraził solidarność ze swoim dyspozytorem.

"Koleje Ukraińskie zakończyły wszelkie relacje i współdziałanie z Kolejami Rosyjskimi. Zaoferowaliśmy kolejarzom Federacji Rosyjskiej pokój i zaprzestanie wojny, ale oni nadal wwozili czołgi i inny sprzęt wojskowy na Ukrainę i na jej granicę. Zniszczone zostały kolejowe przejścia graniczne między krajami, którymi niegdyś transportowano tysiące towarów i które przynosiły gospodarkom obu krajów miliony dolarów. Zakłócona została również łączność dyspozytorska z Federacją Rosyjską."

Prośba Kolei Rosyjskich o przywrócenie łączności z UZ nie miała nic wspólnego z misją humanitarną, była daremną próbą wznowienia dostaw sprzętu wojskowego. "Otrzymali odpowiedź od naszego dyspozytora - takie jest stanowisko całej firmy" - komentuje UZ.

Koleje Ukraińskie całkowicie przeorientują transport towarowy do Europy i będą dalej rozwijać Jedwabny Szlak, ale z pominięciem Rosji. Firma gotowa jest stać się pełnoprawnym członkiem łańcucha logistycznego Unii Europejskiej. Koleje Ukraińskie będą również nadal rozwijać transport z krajami azjatyckimi, w tym z Chinami, oraz zapewniać wysokiej jakości i szybką logistykę między Azją a UE, ale bez udziału Rosji.