Oświadczenie firmy Stadler dotyczące działalności w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi

Oświadczenie firmy Stadler dotyczące działalności w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi

02 marca 2022 | Źródło: Stadler Rail Group
PODZIEL SIĘ

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Rosji, na Ukrainie i Białorusi firma Stadler pragnie wyjaśnić, na czym polega jej obecna działalność w tym regionie.
swojej obecnej działalności w tym regionie. 

Oświadczenie firmy Stadler dotyczące działalności w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi
Stadler Bussnang. Fot. Stadler Rail Group

 

Firma Stadler nie otrzymała jeszcze żadnych zamówień z Ukrainy. Obecnie Stadler nie ma w swoim portfelu zamówień również zamówień z Rosji i w związku z tym nie spodziewa się żadnych zaległości w płatnościach. W przeszłości Stadler dostarczył Rosji dwa mniejsze zamówienia (11 pociągów i 23 tramwaje). 

Jak dotąd na Białorusi nie doszło do zakłóceń w produkcji spowodowanych sytuacją polityczną. Niemniej jednak, Stadler jest przygotowany na różne scenariusze i gotowy do wdrożenia ewentualnych natychmiastowych środków w ramach zarządzania ryzykiem. Dzięki elastycznej strukturze produkcyjnej w ramach Grupy Stadler może w odpowiednim czasie przenieść produkcję z Białorusi do Unii Europejskiej. 

Jako firma niepowiązana z rządem, Stadler nie został dotychczas dotknięty żadnymi sankcjami. Stale monitorujemy sytuację. Jeżeli w przyszłości sankcje i embarga będą dotyczyć firmy Stadler, to oczywiście Stadler będzie je konsekwentnie wdrażał. Dopóki ewentualne sankcje nie zostaną zdefiniowane i wprowadzone w życie, dopóty nie można ocenić ich skutków i podjąć odpowiednich działań.

Stadler buduje pociągi i tramwaje w Fanipolu, zaledwie 30 kilometrów od Mińska, od ośmiu lat, głównie na rynek lokalny, a także dla regionu WNP i innych rynków międzynarodowych. Z początkowych 1500, w ostatnich miesiącach zlikwidowano około 300 miejsc pracy z powodu mniejszego wykorzystania mocy produkcyjnych.
Obecne moce produkcyjne zakładu na Białorusi stanowią mniej niż dziesięć procent mocy produkcyjnych całej grupy. Teraz na Białorusi realizowane jest mniej niż dwa procent z portfela zamówień o wartości około 18 mld franków szwajcarskich (stan na 30.06.2021 r.). 

 

Bussnang, 28 February 2022

Stadler Rail Group

 

O firmie Stadler
Stadler buduje pociągi już od 80 lat. Dostawca rozwiązań mobilnościowych w zakresie budowy pojazdów szynowych, ma swoją siedzibę w Bussnang we wschodniej Szwajcarii. Zatrudnia około 13 000 pracowników w różnych zakładach produkcyjnych i inżynieryjnych oraz w ponad 60 punktach serwisowych. Firma jest świadoma swojej odpowiedzialności społecznej w zakresie zrównoważonej mobilności i dlatego stawia na innowacyjne, trwałe i wytrzymałe produkty wysokiej jakości. Asortyment produktów w zakresie kolei liniowych i transportu miejskiego obejmuje pociągi dużych prędkości, pociągi intercity, pociągi regionalne i podmiejskie, metro i tramwaje. Stadler produkuje również lokomotywy liniowe, lokomotywy manewrowe i wagony pasażerskie. Jest wiodącym na świecie producentem pojazdów szynowych z napędem zębatkowym.