Dla uchodźców z Ukrainy: więcej pociągów między Frankfurtem nad Odrą a Berlinem

Dla uchodźców z Ukrainy: więcej pociągów między Frankfurtem nad Odrą a Berlinem

03 marca 2022 | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

Od dziś (03.03.2022r.) Deutsche Bahn uruchamia połączenie wahadłowe między stacją graniczną Frankfurt nad Odrą a Berlinem. Pociągi będą kursować sześć razy dziennie. Do tej pory mieszkańcy Ukrainy podróżowali na tej trasie ośmioma międzynarodowymi pociągami dalekobieżnymi, z których każdy jechał przez Frankfurt nad Odrą. Pociągi mogą pomieścić łącznie około 5000 pasażerów. DB podwaja w ten sposób połączenia między polską granicą a Berlinem.

 

 

Na zdjęciu "Specjalne zestawienie" ECE 71008/9 Varsovia w relacji Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia, jadącej w dniu 03.03.2022r. szlakiem  Łowicz Główny - Bełchów w ciągu linii kolejowej nr 11. Na uwagę zasługuje nietypowe jak dla tego pociągu zestawienie wagonów. Cały skład liczący 9 wagonów został zestawiony wyłącznie z wagonów przedziałowych i bezprzedziałowych przewoźnika Deutsche Bahn, który również mocno włączył się w pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy. Fot. Łukasz Piotrowski.

 

W sumie uchodźcy mogą obecnie korzystać z około 40 międzynarodowych pociągów dalekobieżnych, którymi mogą dostać się do Niemiec. Uchodźcy mogą wjeżdżać przez Polskę, Austrię i Czechy i podróżować po stronie niemieckiej aż do Berlina, Drezna, Norymbergi i Monachium na podstawie ukraińskiego paszportu lub dowodu osobistego bez biletu.

Bilet "helpukraina" jest dostępny na dalszą podróż. Około jednej trzeciej wszystkich uchodźców, którzy przybyli do Berlina pociągiem, skorzystało już z tego biletu, aby dotrzeć do swoich miejsc przeznaczenia w Niemczech i innych krajach europejskich. Uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać bilet we wszystkich centrach podróży DB i agencjach DB. Bezpłatny bilet jest ważny na przejazdy pociągami dalekobieżnymi i lokalnymi do dowolnej stacji docelowej. Dzięki niemu uchodźcy mogą dotrzeć do swoich rodzin, krewnych i znajomych w całych Niemczech. Bilet jest również honorowany w pociągach do Danii, Belgii, Francji (w pociągach ICE, TGV i Thalys), Chorwacji, Polski, Czech, Austrii, Luksemburga, Holandii, Szwajcarii oraz w pociągach Eurocity do Włoch przez przełęcz Brenner. Ponadto można bezpłatnie korzystać ze wszystkich pociągów lokalnych w całych Niemczech. W przypadku pociągów lokalnych wystarczy dowód tożsamości (paszport/dowód osobisty).

 

Fot. Deutsche Bahn

 

Deutsche Bahn udziela również informacji uchodźcom i ich krewnym za pośrednictwem strony internetowej bahn.de/helpukraine oraz infolinii dla klientów 030 2970, którą DB wykorzystuje do udzielania informacji w kilku językach.

Jeśli chodzi o sytuację związaną z wydarzeniami na Ukrainie, DB kontynuuje ścisłą wymianę informacji z rządem federalnym, BMDV (Federalne Ministerstwo Spraw Cyfrowych i Transportu) oraz władzami rządu federalnego i krajów związkowych, a także z kolejami partnerskimi w krajach sąsiednich.