Drugi pociąg humanitarny z Mazowsza wyjechał do granicy

Drugi pociąg humanitarny z Mazowsza wyjechał do granicy

04 marca 2022 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
PODZIEL SIĘ

Dziś ok. godz. 9:00 z Warszawy Wschodniej odjechał już drugi pociąg humanitarny dla Uchodźców z Ukrainy. W składzie Kolei Mazowieckich znajduje się doraźna pomoc – jedzenie, napoje, środki higieniczne i zabawki dla dzieci. Do dyspozycji podróżujących będą także lekarz, pedagodzy, pielęgniarki i tłumacze

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pierwszy pociąg wrócił do Warszawy wczoraj (3 marca) nad ranem. Przywiózł ok. 650 obywateli Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które dotarły do Chełma. Część z nich została w Warszawie, inni zaplanowali dalszą podróż do przyjaciół czy znajomych. Dziś na granicę wyruszył kolejny skład złożony z ośmiu piętrowych wagonów.

Jak mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk, samorząd województwa monitoruje sytuację i w miarę możliwości i potrzeb będzie organizował kolejne kursy. - Uciekających z Ukrainy wciąż przybywa. To bardzo ważne, że pociąg Kolei Mazowieckich zapewnia im nie tylko transport, ale także wsparcie specjalistów i ważne produkty - podkreśla.

 

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

Po przyjeździe na podróżnych będą czekać także ratownicy, którzy udzielą im w miarę potrzeb doraźnej pomocy medycznej lub przetransportują do szpitala.

- Staramy się, by podróż do Warszawy była jak najbardziej komfortowa, a Uchodźcy mogli poczuć się bezpiecznie - mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa. - W organizację zaopatrzenia pociągu zaangażowały się mazowieckie firmy oraz strażacy z OSP, za co serdecznie im dziękuję.

Transport wsparły sieć sklepów Topaz, Bakoma Sp. z o.o., Tłocznia Soków Gwiazda oraz strażacy OSP Dębe Wielkie i inni z powiatu mińskiego. Zaopatrzyli oni pociąg w najpotrzebniejsze produkty. Transport wsparł także radny województwa Leszek Przybytniak, który przekazał jabłka z własnego sadu.

Warto przypomnieć, że Koleje Mazowieckie, spółka samorządu województwa, już od tygodnia przewożą obywateli Ukrainy bezpłatnie za okazaniem paszportu.