Koleje Ukraińskie nie będą przewozić swoimi wagonami - chłodniami zwłok rosyjskich żołnierzy

Koleje Ukraińskie nie będą przewozić swoimi wagonami - chłodniami zwłok rosyjskich żołnierzy

07 marca 2022 | Źródło: Koleje Ukraińskie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nie jest to już konieczne, gdyż rosyjscy dowódcy nakazali pochować szczątki poległych żołnierzy w masowych grobach. Koleje Ukraińskie wycofały swoje wagony chłodnie z punktów odbioru ciał poległych żołnierzy armii rosyjskiej.

Fot. Koleje Ukraińskie

Jak podał ukraiński portal Centrum Strategii Transportowych informację o tym przekazał wczoraj (06.03.2022r.) szef Kolei Ukraińskich (UZ) Aleksandr Kamyszyn.

"Rosyjski wiceminister obrony Kriwoczenko wydał rozkaz, by "zakopać ciała rosyjskich żołnierzy w masowych grobach lub zniszczyć je na miejscu". W ten sposób Rosja żegna się ze swoimi bezimiennymi synami. Dla celów "zwycięskiej" propagandy gotowi są pozbawić matki nawet możliwości pochowania ciał" - tłumaczył decyzję UZ Kamyszyn.

"UZ wysłały 20 wagonów chłodniczych do stacji Fastów, Odessa-Zastawa, Podolsk, Merefa i Zaporoże. Wagony stały na wyznaczonych stacjach przez trzy dni, ale nie zaczęto do nich ładować ciał rosyjskich żołnierzy. Prawdopodobnie niemądrze było oczekiwać humanitarnego traktowania szczątków swoich żołnierzy od armii, która bombarduje ludność cywilną" - podsumował szef Kolei Ukraińskich.

Przedsiębiorstwo kolejowe zaznacza, że UZ jest gotowe ponownie dostarczyć wagony chłodnicze, gdy tylko Rosja będzie gotowa odebrać ciała swoich żołnierzy i zwrócić je rodzinom.