Deutsche Bahn uruchamia most kolejowy dla dostaw pomocy dla Ukrainy

Deutsche Bahn uruchamia most kolejowy dla dostaw pomocy dla Ukrainy

07 marca 2022 | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

DB Cargo i DB Schenker utworzyły sieć logistyczną i korytarz pomocy dla dostaw z pomocą humanitarną: Ciężarówki i pociągi towarowe dowożą duże i małe dary bezpośrednio do obszarów dotkniętych kryzysem - obywatele mogą również bezpośrednio przekazywać dary rzeczowe.

Fot. Deutsche Bahn AG / Wolfgang Klee

Deutsche Bahn utworzyły sieć logistyczną drogową i kolejową do transportu pomocy z Niemiec bezpośrednio na Ukrainę. Oznacza to, że tysiące ton żywności, wody pitnej i artykułów sanitarnych są przywożone bezpośrednio do kraju ciężarówkami i pociągami towarowymi. Zespoły logistyczne DB Cargo, DB Schenker i DB Transa-Spedition pracują ręka w rękę: dary są zbierane ciężarówkami w Niemczech, pakowane do kontenerów i wreszcie przewożone przez granicę na Ukrainę pociągiem towarowym w europejskiej sieci kolejowej DB Cargo.

Jest to możliwe dzięki współpracy polskiego oddziału DB Cargo z ukraińskimi kolejami oraz lokalnymi zespołami DB Schenker w Polsce.

 

Most kolejowy z Ukrainą. Źródło Deutsche Bahn

 

Ta sieć logistyczna może również przyjmować darowizny indywidualne. W najbliższych dniach w różnych oddziałach Schenkera w Niemczech zostaną otwarte punkty zbiórki, w których będzie można przyjmować dostawy pomocy humanitarnej, która jest obecnie szczególnie potrzebna na Ukrainie. Przy wsparciu pomocników z Niemieckiej Federalnej Agencji Pomocy Technicznej (THW) przedmioty zostaną wstępnie posortowane i profesjonalnie zapakowane do kontenerów - DB poinformuje, gdy tylko zostaną ustalone ostateczne szczegóły dotyczące godzin otwarcia i lokalizacji.

"Koledzy mówią nam, że infrastruktura drogowa i przejścia graniczne między Polską a Ukrainą są całkowicie przeciążone, brakuje też kierowców ciężarówek jeżdżących na Ukrainę. Jednak pociągi towarowe przejeżdżają, jeden pociąg może przewieźć nawet 52 kontenery i w ten sposób dostarczyć pilnie potrzebne artykuły pomocowe do wciąż funkcjonujących terminali na wschodzie i zachodzie Ukrainy - mówi Sigrid Nikutta, Członek Zarządu Deutsche Bahn ds. przewozów towarowych i Dyrektor DB Cargo AG - Nigdy jeszcze pociąg towarowy nie był w drodze z większą solidarnością i miłością - nie zostawimy cierpiących ludzi na Ukrainie samych."

 

Fot. Deutsche Bahn

 

Od 2 marca pierwsze ciężarówki z suchym prowiantem i artykułami higienicznymi od hurtowników i firm spożywczych z Mannheim i regionu Ren-Men wyruszyły w kierunku Ukrainy. Kolejne transporty są obecnie kompletowane i rozpoczną podróż pociągiem kontenerowym. Tę sieć dóbr można nadal obsługiwać - w szczególności duzi darczyńcy mogą kontaktować się ze specjalną infolinią, którą DB uruchomiła w sprawie mostu kolejowego na Ukrainę. Tam można zarejestrować ładunek i skoordynować jego odbiór, zwłaszcza w przypadku firm i dużych darowizn. Transport dla darczyńców jest bezpłatny.