DB Cargo AG wynajmuje 6 lokomotyw EuroDual od European Loc Pool (ELP)

DB Cargo AG wynajmuje 6 lokomotyw EuroDual od European Loc Pool (ELP)

09 marca 2022 | Źródło: Eisenbahn Kurier / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w końcu 2021 roku obie firmy podpisały umowę leasingu z pełnym zakresem usług serwisowych na sześć lokomotyw EuroDual. DB-Cargo AG, wraz ze swoją siecią europejskich spółek krajowych, oferuje usługi transportu towarowego w całej Europie. Lokomotywy EuroDual od European Loc Pool dają możliwość wykonywania przewozów na nie w pełni zelektryfikowanych liniach jako uzupełnienie istniejącej floty.

 

Fot. European Loc Pool

 

Po rozpoczęciu eksploatacji pierwszych czterech lokomotyw w spółce zależnej DB Cargo, MEG w Schkopau, w 2021 r, również spółka DB Cargo AG zdecydowała się na wydzierżawienie lokomotyw EuroDual. DB Cargo stawia swoim dostawcom wysokie wymagania, a ELP, podpisując kolejny kontrakt, udowodniło, że jest w stanie sprostać tym wysokim wymaganiom. 

Pierwsze dwie lokomotywy z europejskiego Loc Pool zostaną przekazane DB Cargo już w czerwcu 2022 r., a pozostałe cztery lokomotywy do końca roku.

 

Sześcioosiowa lokomotywa hybrydowa EuroDual  produkowana przez szwajcarska fimrmę Stadler jest czymś więcej niż tylko lokomotywą "ostatniej mili". Może być stosowana na liniach zelektryfikowanych i niezelektryfikowanych. W trakcie podróży istnieje możliwość przełączenia z sieci elektrycznej na spalinową. EuroDual Niemcy/Austria i Skandynawia mogą być stosowane na liniach zelektryfikowanych o napięciu 15 kV 16,7 Hz i 25 kV 50 Hz, mają moc 6 150 kW w trybie elektrycznym. Dla linii niezelektryfikowanych EuroDual posiada mocny silnik wysokoprężny o mocy 2,8MW. Lokomotywy dla Skandynawii są wyposażone w pakiet zimowy zapewniający niezawodną pracę w ekstremalnych warunkach pogodowych, przy śniegu i lodzie. Są one przeznaczone do pracy w temperaturach do -40 °C.