Nabiorą tempa prace przy przebudowie linii kolejowej między Wolsztynem a Drzymałowem

Nabiorą tempa prace przy przebudowie linii kolejowej między Wolsztynem a Drzymałowem

11 marca 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe
PODZIEL SIĘ

Na linii Luboń koło Poznania - Wolsztyn,  między Wolsztynem a Drzymałowem, od 14 marca rozpoczną się zasadnicze prace, które zwiększą dostępność i atrakcyjność podróży koleją. Powstanie nowy przystanek Adamowo, przebudowane zostaną perony w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim. Wymieniony zostanie tor. Inwestycja realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z budżetem około 108 mln zł przy udziale środków UE z wielkopolskiego RPO.

 

Kładka dla pieszych nad torami na stacji Wolsztyn. Fot. Łukasz Bryłkowski

 

Dostępność kolei zwiększy nowy przystanek w miejscowości Adamowo, niedaleko Wolsztyna. Pociągi zatrzymają się w okolicy skrzyżowania toru z drogą Wolsztyn – Stara Dąbrowa. Przystanek będzie dostępny dla wszystkich podróżnych, bez względu na ograniczenia ruchowe.

Pasażerowie zyskają nowe perony w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim. Na wyższych, oświetlonych, obiektach będą wiaty i ławki. Powiadamianie podróżnych ułatwią tablice wyświetlające informacje o rozkładzie jazdy oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Zapewnione będzie dojście dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się m.in. ścieżki naprowadzające i pochylnie. W Wolsztynie wyremontowana zostanie kładka nad torami. Przewidziano montaż stojaków rowerowych.

-  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły działania związane z modernizacją linii Luboń – Wolsztyn dzięki możliwości zagospodarowania środków europejskich z kończącej się perspektywy finansowej. Ukończona zostanie rozpoczęta wcześniej naprawa linii oraz poprawa bezpieczeństwa  na przejazdach kolejowych, m.in. w okolicach Granowa. -  powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Przejazd drogowo - kolejowy w Adamowie, przy którym powstanie nowy przystanek. Fot. Łukasz Bryłkowski

 

Nowy bezstykowy tor na ok. 20 km odcinku Wolsztyn – Drzymałowo umożliwi przejazdy z prędkością do 120 km/h. Modernizacja urządzeń sterowania pozwoli na zwiększenie liczby składów – możliwe będą korzystniejsze połączenia z i do Poznania. Przebudowa 27 przejazdów kolejowo drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Niektóre  skrzyżowania zostaną wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizacje, rogatki i monitoring.

Wykonawca przygotował już plac budowy i gromadzi materiały. Zasadnicze roboty rozpoczną się w poniedziałek, 14 marca. 

 

Stacja Kolejowa Grodzisk Wielkopolski. Fot. Łukasz Bryłkowski

 

Komunikacja podczas prac na jednotorowej linii

Prace między Wolsztynem a Drzymałowem zostały ujęte w rozkładzie jazdy. Organizacja ruchu została ustalona z przewoźnikami.

Ze względu na zakres prac od 13 marca wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na jednotorowej linii Poznań - Wolsztyn, na odcinku Grodzisk WielkopolskiWolsztyn.  W Grodzisku Wielkopolskim, Rakoniewicach i Wolsztynie autobusy zatrzymają się przy stacjach kolejowych, a w Ruchocicach, Drzymałowie, Rostarzewie i Tłokach przy drodze krajowej, łączącej Gubinek ze Stęszewem. Czasowa organizacja planowana jest do listopada.

Na stacji Wolsztyn, w czasie prac, dla zapewnienia dogodnych połączeń między Lesznem a Zbąszynkiem konieczne są zmiany w organizacji dojścia do peronów. O zmianach będzie informować oznakowanie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo – Wolsztyn” za ok. 108 mln zł (netto) z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Podróżni skorzystają ze wszystkich efektów inwestycji do końca lipca 2023 r.