Deutsche Bahn uruchamia most kolejowy z towarami pomocowymi dla Ukrainy

Deutsche Bahn uruchamia most kolejowy z towarami pomocowymi dla Ukrainy

11 marca 2022 | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

Pierwszy pociąg kontenerowy wiozący pomoc dla mieszkańców Ukrainy wyruszy dzisiaj wieczorem (11.03.2022r.) ze stacji rozrządowej Seddin pod Berlinem przez Kraków w kierunku Kijowa - 15 kontenerów zawiera pilnie potrzebne towary, takie jak żywność, ciepła odzież i produkty medyczne. 

 

Pociąg towarowy przed odjazdem w Seddinie. Fot. Deutsche Bahn

Do pociągu załadowano 15 kontenerów. Ładunek obejmuje śpiwory, maty do spania, pieluchy, konserwy, wodę pitną, ciepłą odzież i jedzenie dla niemowląt, ale także produkty medyczne, takie jak strzykawki, plastry, bandaże z gazy i kaniule. Łącznie na Ukrainę zostanie przywiezionych 350 ton materiałów pomocowych.

Deutsche Bahn utworzyły kolejową i drogową sieć logistyczną dla swojej pomocy dla Ukrainy, aby transportować artykuły pomocowe z Niemiec bezpośrednio na Ukrainę. Dzięki temu w najbliższych tygodniach tysiące ton żywności, wody pitnej i artykułów sanitarnych zostaną przywiezione bezpośrednio do kraju ciężarówkami, a w głównej mierze koleją. 

Zespoły logistyczne DB Cargo i DB Schenker pracują tu ręka w rękę: dary są zbierane ciężarówkami w Niemczech, pakowane do kontenerów, a następnie przewożone przez granicę na Ukrainę pociągiem towarowym w ramach europejskiej sieci kolejowej DB Cargo. Jest to możliwe dzięki współpracy polskiego oddziału DB Cargo z ukraińskimi kolejami oraz zespołami DB Schenker w Polsce.

"Kolej zapewnia stabilne połączenie z Ukrainą. Dziś zaczynamy pomagać szybko - tym, co jest najbardziej potrzebne. Stabilne połączenie i doświadczenie w procesach logistycznych są tu ważne, abyśmy mogli niezawodnie pomagać - mówi dr Sigrid Nikutta, członek zarządu Deutsche Bahn odpowiedzialny za przewozy towarowe i szef DB Cargo.

Jochen Thewes, Prezes Zarządu DB Schenker: "Logistyka dostarcza rzeczy tam, gdzie są potrzebne, zwłaszcza w czasach kryzysu. Dzięki mostowi kolejowemu DB zapewniamy, że ogromna międzynarodowa chęć pomocy dotrze także do mieszkańców Ukrainy."

DB uruchomiła gorącą linię w sprawie mostu kolejowego na Ukrainę. Tutaj, zwłaszcza w przypadku firm i dużych darowizn, można zarejestrować ładunek i skoordynować jego odbiór. Transport jest bezpłatny dla darczyńców do odwołania.

Sieć logistyczna Deutsche Bahn może również przyjmować indywidualne darowizny. W tym celu w trzech różnych oddziałach Schenkera w Niemczech otwarto punkty zbiórki, w których przyjmowane są dostawy pomocy humanitarnej, szczególnie potrzebnej obecnie na Ukrainie. Wolontariusze z Niemieckiej Federalnej Agencji Pomocy Technicznej (THW) udzielają pomocy na miejscu w Kolonii, Hanowerze i Monachium, sortując przedmioty i profesjonalnie pakując je do transportu w kontenerach.