Nowy tabor pasażerski Stadlera w służbie Kolei Azerbejdżańskich (foto, video)

Nowy tabor pasażerski Stadlera w służbie Kolei Azerbejdżańskich (foto, video)

16 marca 2022 | Źródło: Koleje Azerbejdżańskie
PODZIEL SIĘ

Rok 2015 zapoczątkował nową erę w rozwoju transportu kolejowego w Republice Azerbejdżanu, a Koleje Azerbejdżańskie zaczęły stopniowo przekształcać się w najbardziej dynamicznie rozwijającego się przewoźnika w regionie. Kolejarze, wykorzystując najnowocześniejsze technologie, zmieniają funkcjonowanie kolei w kraju. I nie chodzi tu tylko o zmianę systemu zasilania z prądu stałego na zmienny, zakup nowych systemów sygnalizacji i łączności oraz poprawę utrzymania torów kolejowych, ale także o prowadzenie szeroko zakrojonych i systematycznych prac mających na celu kompleksową poprawę komfortu podróży pasażerów.

KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

Koleje Azerbejdżańskie zakupiły nowoczesne, komfortowe pociągi od szwajcarskiej firmy Stadler Rail Group. Zmiany rozpoczęto więc od wdrożenia koncepcji szybkich pociągów pasażerskich i poprawy jakości usług na dworcach kolejowych. Częścią tego taboru są dwupokładowe pociągi elektryczne KISS, osiągające prędkość do 160 km/h. 

Innowacyjny, komfortowy, dwupokładowy pociąg elektryczny serii EŞ2 to efektowny przedstawiciel rodziny KISS firmy Stadler, który charakteryzuje się większymi wymiarami i szerszym nadwoziem, pomalowanym na biało, z czarnym poziomym pasem po bokach między rzędami okien i szarymi pasami w obszarze okien, natomiast drzwi i wykończenie czarnego pasa są w kolorze ciemnego złota. 

 

KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Pociągi zostały zaprojektowane dla standardowego w tym regionie rozstawu torów 1520 mm i wysokich peronów. Masa czterowagonowego pociągu wynosi 237 t, prędkość projektowa 160 km/h (przyspieszenie 0,8 m/s² od 0 do 60 km/h). Pociągi Stadler KISS są wyposażone w asynchroniczne silniki trakcyjne i wykorzystują zawieszenie ramowe silników trakcyjnych. Układ hamulcowy jest elektryczny, elektropneumatyczny oraz pneumatyczny. Wózki są wyposażone w hamulce sprężynowe (postojowe), a także w hamulec przytrzymujący o ciśnieniu 1 atm. 

Nadwozie pociągu jest wykonane z wysokiej jakości stopów aluminium, co zapewnia mniejsze zużycie paneli zewnętrznych. W konstrukcji zastosowano materiały dźwiękochłonne, aby zmniejszyć poziom hałasu w przedziale pasażerskim i kabinie maszynisty. Szerokość pudła wynosi 3,4 m, wysokość podłogi 1,285 m (przy wejściu), a całkowita wysokość dwupokładowego pociągu 5,24 m.

 

Pociąg dwupokładowy KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Wnętrze wagonu I Klasy w pociągu KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Te komfortowe pociągi są przeznaczone do użytku w ruchu międzyregionalnym, regionalnym i podmiejskim i już teraz regularnie kursują na trasie Baku-Ganja-Baku oraz na linii obwodowej Baku-Sumgait-Baku, całkowicie zmieniając postrzeganie ruchu pasażerskiego przez mieszkańców. Będą one również obsługiwać trasę Baku-Gabala-Baku. Takie pociągi pozwalają z powodzeniem rozwiązać problem organizacji przewozów pasażerskich z uwzględnieniem współczesnych wymagań. Wagony są wyposażone w miejsca dla pasażerów o zróżnicowanej klasie i wygodzie. Wagony są wyposażone w miejsca dla osób niepełnosprawnych.

 

Wnętrze wagonu klasy biznes w pociągu KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Wnętrze dwupokładowego pociągu KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Rodzaje pociągów

1. Zaprojektowany dla przewozów międzyregionalnych i regionalnych z miejscami w klasie pierwszej, biznes i standard:

  •  Miejsca w pierwszej klasie z pełną obsługą i cateringiem;
  •  miejsca w klasie biznes z posiłkami;

Łączna liczba miejsc - 396 (brak miejsc stojących).

2. Pociągi podmiejskie z miejscami siedzącymi w klasie biznes i standard mieszczą 919 pasażerów (z możliwością zabrania pasażerów jadących na stojąco).

 

Wnętrze dwupokładowego pociągu KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Wnętrze dwupokładowego pociągu KISS EŞ2 Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

W ramach umowy z Kolejami Azerbejdżańskimi Stadler dostarczył również 20 wagonów sypialnych, które są przeznaczone do eksploatacji jako część międzynarodowego pociągu pasażerskiego o prędkości eksploatacyjnej 160 km/h na trasie Baku (Azerbejdżan) - Tbilisi (Gruzja) - Kars (Turcja) - Istambuł (Turcja).

Aby pociągi pasażerskie mogły jeździć nie tylko w Azerbejdżanie i Gruzji o szerokości torów 1520 mm, ale także w Turcji o szerokości torów 1435 mm, wagony wyposażono w wózki z rozsuwanymi zestawami kołowymi opracowanymi przez firmę Stadler, a na przejściu granicznym między Turcją a Gruzją w Akhalkalaki zainstalowano urządzenie zapewniające automatyczną zmianę podstawy szerokości pary kół z 1520 mm na 1435 mm i odwrotnie.

 

Zmiana rozstawu osi w pociągach Stadlera. Źródło You Tube

 

Zmiana szerokości toru w wagonach Stadlera odbywa się bez zatrzymywania pociągu i wymiany wózków, co znacznie skraca czas przejazdu przez przejścia graniczne i zapewnia pasażerom bardziej komfortową podróż. Każdy wagon jest wyposażony w awaryjny zespół zasilania, który zapewnia autonomiczne działanie systemów wagonu przez 24 godziny. Nadwozie wagonu jest wykonane z wytłaczanych paneli aluminiowych. Górna temperatura robocza otoczenia wynosi +45°C, a dolna temperatura robocza -40°C.

 

Wagony sypialne Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Wagony te przeznaczone są do następujących klas usług:

1. Wagon sypialny typu Lux z ośmioma przedziałami klasy pierwszej (łącznie 16 miejsc). Każdy przedział ma własną łazienkę i prysznic. Na końcu wagonu znajduje się dodatkowa toaleta, przedział stewarda i aneks kuchenny.

2. Drugi typ luksusowego wagonu sypialnego z czterema przedziałami klasy pierwszej i czterema przedziałami klasy drugiej (łącznie 20 miejsc). Przedziały klasy pierwszej są wyposażone we własne węzły sanitarne i prysznice, natomiast przedziały klasy drugiej mają tylko umywalki. Między każdym przedziałem pierwszej i drugiej klasy znajdują się drzwi przesuwne, które umożliwiają połączenie tych przedziałów w jeden przedział rodzinny. Ponadto jest jeden czteroosobowy przedział drugiej klasy. Na  końcu wagonu znajduje się ogólnodostępna łazienka z prysznicem. Jest też przedział dla stewarda i aneks kuchenny..

3. Jeden wagon sypialny (będący wagonem służbowym) z czterema przedziałami drugiej klasy (łącznie 16 miejsc) oraz dodatkowym przedziałem dla osób niepełnosprawnych (2 miejsca). Na jednym końcu wagonu znajduje się węzeł sanitarny z prysznicem, a na drugim znajduje się węzeł sanitarny dla osób niepełnosprawnych także z prysznicem. Oba wejścia wyposażone są w windy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest też przedział stewarda, aneks kuchenny i przedział kierownika pociągu.

4. Sześć wagonów sypialnych, każdy z ośmioma przedziałami drugiej klasy dla czterech osób (łącznie 32 miejsca). W drugim końcu wagonu znajdują się dwa pomieszczenia sanitarne, z których jedno jest wyposażone w prysznic. W wagonie znajduje się również przedział dla stewarda i mini-kuchnia. 

 

Przedział w wagonie sypialnym Stadlera. Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Pociąg ma 28-miejscowy wagon restauracyjny ze stołami dla dwóch i czterech osób oraz ladą barową.
Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Wszystkie wagony mają tylko jedno miejsce do wsiadania na końcu wagonu. Po obu stronach wagonu znajdują się przesuwane drzwi, które można otworzyć jednym naciśnięciem przycisku, pod warunkiem włączenia sygnału. Każdy wagon jest wyposażony w klimatyzację. Temperaturę w każdym przedziale można regulować indywidualnie. Dostęp do wszystkich przedziałów pasażerskich (z wyjątkiem przedziału dla niepełnosprawnych w wagonie WLBb), przedziału sypialnego konduktora i przedziału kierownika pociągu zapewnia system kart kodowych. Do każdych drzwi można zaprogramować dowolną liczbę kart dostępu, które mogą być używane do otwierania odpowiednich drzwi. Dla każdego pasażera przewidziano zamykany schowek. Karta dostępu tego pasażera jest zaprogramowana tak, aby umożliwić dostęp do przedziału i odpowiedniego schowka. 

Każdy wagon posiada centralną jednostkę SIP (System Informacji Pasażerskiej) z wyświetlaczem, która umożliwia autonomiczną pracę każdego systemu wagonów, jeśli w pociągu nie ma wagonu z przedziałem dla kierownika pociągu. Na wyświetlaczu można wprowadzić dane, które mają być wyświetlane w systemie SIP, np. numer wagonu i numer pociągu. Z każdym numerem pociągu związane są określone dane dotyczące trasy. W ten sposób po wprowadzeniu numeru pociągu automatycznie pojawiają się alerty dla kolejnych stacji, a sama trasa jest wyświetlana na monitorze TFT. Dzięki systemowi multimedialnemu pasażerowie mogą podczas podróży oglądać filmy i słuchać muzyki. Ponadto za pośrednictwem systemu można emitować reklamy i filmy informacyjne o krajach, przez które odbywa się podróż. Obrazy są wyświetlane na monitorach w przedziałach, można je także oglądać na smartfonach, tabletach i laptopach podłączonych do sieci Wi-Fi dostępnej w każdym wagonie. 

 

Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Wszystkie wagony spełniają normy europejskie dzięki wysokiej jakości wykończeniu wnętrz, komfortowi i bezpieczeństwu. 

Nigdy wcześniej w Republice Azerbejdżanu nie doszło do tak szybkiego odnowienia taboru kolejowego, a po raz pierwszy od wielu lat transport kolejowy był w stanie konkurować z transportem drogowym i stanowić dla niego alternatywę. To właśnie koncepcja kolei dużych prędkości doprowadziła do odrodzenia kolejowego transportu pasażerskiego w Azerbejdżanie i zapoczątkowała nowy historyczny etap w rozwoju tej branży.

 

Fot. Koleje Azerbejdżańskie

 

Autorzy:

Hikmet Mammadov, Zastępca Kierownika Działu Transportu Pasażerskiego, AŽD CJSC
Tarana Badalova, Naczelnik Wydziału Transportu Pasażerskiego
Angelina Shurganova, Specjalista Komisji OSJD ds. Infrastruktury i Taboru, przedstawiciel Republiki Azerbejdżanu w Komitecie OSJD