Cottbus trzecim niemieckim węzłem komunikacyjnym dla uchodźców z Ukrainy

Cottbus trzecim niemieckim węzłem komunikacyjnym dla uchodźców z Ukrainy

24 marca 2022 | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

Obecnie Cottbus/Chociebuż jest trzecim ośrodkiem w Niemczech przyjmującym uchodźców z Ukrainy. Miasto, położone w południowo-wschodniej części Brandenburgii, odciąży i uzupełni dwa istniejące centra przesiadkowe w Berlinie i Hanowerze. Położenie geograficzne miasta i dobre połączenie z siecią Deutsche Bahn sprawiają, że jest ono idealne do pełnienia funkcji węzła przesiadkowego dla uchodźców. W przyszłości przez Cottbus będzie można codziennie przewieźć do 2 500 uchodźców, którzy będą mogli bezpiecznie przebywać w Niemczech. W tym celu każdego dnia z Wrocławia do Cottbus będzie kursować bez zatrzymywania się do sześciu pociągów wahadłowych DB Regio.

 

Cottbus trzecim niemieckim węzłem komunikacyjnym dla uchodźców z Ukrainy
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Z Cottbus uchodźcy mogą udać się w dalszą podróż. Dwa razy dziennie do Hanoweru kursują specjalne pociągi. Ponadto na miejscu dostępne są autobusy, które dowożą ludzi do ośrodków recepcyjnych w regionie oraz do innych krajów związkowych.

Berthold Huber, członek zarządu DB Passenger Transport: "Cottbus pokazuje, jak pragmatycznie i szybko można zorganizować pomoc ponad granicami państw i krajów. Pragnę wyrazić wdzięczność naszym polskim kolejom partnerskim, a także krajom związkowym Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Berlinowi i miastu Cottbus. VBB, wielu średniej wielkości przewoźników autobusowych oraz organizacje pomocowe wraz z licznymi wolontariuszami, a także DB, szybko stworzyły kompleksową koncepcję pomocy dla uchodźców."

Federalny minister transportu Volker Wissing: "Cottbus oferuje nam kolejny węzeł komunikacyjny, który odciąży Berlin. Jeszcze raz apeluję do osób odpowiedzialnych w krajach federalnych, aby poszły za tym przykładem. Wspólnie z DB jesteśmy gotowi stworzyć kolejne huby w Niemczech, aby odciążyć nasze metropolie, ale także naszych sąsiadów w Polsce. Nasi wschodnioeuropejscy sąsiedzi dokonują obecnie wielkich rzeczy. Niemcy i UE muszą szybko zapewnić jeszcze większe wsparcie w tym zakresie i przyjąć ogólnoeuropejskie podejście do przyjmowania i dystrybucji. Dowiodły tego działania europejskich kolei w ostatnich tygodniach: Jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem wiadomo, gdzie dostępne są możliwości przyjęcia, można również szybko zorganizować bezpośredni transport kolejowy dla dużej liczby osób poszukujących ratunku. Moje nadzieje wiążę ze zbliżającym się spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE".

 

Połączenia między hubami recepcyjnymi dla uchodźców z Ukrainy w Polsce i w Niemczech. źródło: DB

 

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser: "Naszym wspólnym celem jest zapewnienie uchodźcom wojennym z Ukrainy jak najlepszej opieki i dystrybucji. To wielkie humanitarne zadanie stojące przed Europą realizujemy wspólnie. Jestem bardzo wdzięczny za doskonałą współpracę pomiędzy Deutsche Bahn i jej polskimi partnerami. Niezawodne szlaki komunikacyjne w UE oraz dobrze funkcjonujące węzły komunikacyjne mają zasadnicze znaczenie dla dystrybucji i dostaw. Uzgodniliśmy z polskimi władzami, że uchodźcy będą aktywnie informowani o trasach podróży. We wszystkich pociągach specjalnych zapewniamy wyżywienie i opiekę Nimieckiego Czerwonego Krzyża, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Pracujemy intensywnie nad utworzeniem kolejnych hubów wspólnie z Polską i Francją, aby umożliwić dystrybucję uchodźców także do innych krajów UE."

Minister spraw wewnętrznych kraju związkowego Brandenburgia Michael Stübgen: "Ze względu na geograficzną bliskość Polski kraj związkowy Brandenburgia i miasto Cottbus od tygodni odgrywają szczególną rolę w przyjmowaniu i przekazywaniu uchodźców wojennych z Ukrainy. Naród ten bardzo cierpiał i uważam, że naszym historycznym obowiązkiem jest pomóc mu najlepiej, jak potrafimy. Szybki i profesjonalny transport jest tu kluczowym czynnikiem, a dzięki DB mamy po swojej stronie odpowiedniego partnera. Dziesiątki wolontariuszy i etatowych pomocników w Cottbus opiekują się przybyłymi uchodźcami i umożliwiają funkcjonowanie ośrodka w tym miejscu. Musimy jednak uważać, aby nie przeciążyć Cottbus. Na terytorium federalnym będzie musiało powstać więcej węzłów komunikacyjnych. Nadal będziemy musieli troszczyć się o wiele osób. Może się to udać tylko przy wspólnym wysiłku."

Przejazdy z Wrocławia do Cottbus są organizowane w ścisłej współpracy z pracownikami firm Polregio, DB Arriva i Kolei Dolnośląskich (KD). W pociągach dla uchodźców dostępne są przekąski, napoje, jedzenie dla niemowląt, koce, poduszki, przytulanki i power banki. Na miejscu zawsze można liczyć na pomoc personelu rosyjsko- i/lub ukraińskojęzycznego.

W Cottbus miasto utworzyło strefę recepcyjną po północnej stronie dworca kolejowego. W tym miejscu do dyspozycji przybywających jest namiot dla oczekujących na transfery, jedzenie i napoje, a także opieka nad dziećmi oraz wstępne doradztwo socjalne i wsparcie pyschologiczne. Miasto przygotowało również halę wystawową i inne miejsca noclegowe dla uchodźców, którzy nie chcą od razu kontynuować podróży, ale najpierw chcą odpocząć. Opiekę medyczną zapewniają służby ratownicze, lekarze wolontariusze, Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) i Johanniter we współpracy z miejskim Carl-Thiem-Klinikum.

 

Fot. DB