Rosja zwiększa tranzyt kolejowy przez Litwę

Rosja zwiększa tranzyt kolejowy przez Litwę

24 marca 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych (https://cfts.org.ua)
PODZIEL SIĘ

Jak informuje ukraiński portal Centrum Strategii Transportowych, posługując się danymi publikowanymi przez Koleje Rosyjskie, pociągi kontenerowe kursujące między terminalami transportowo-logistycznymi Biełyj Rast w obwodzie moskiewskim a Wschód - Zachód na stacji Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim zaczęły w marcu kursować trzy razy częściej.

Terminal kontenerowy w Kaliningradzie Fot. UTLC ERA

Stwierdzono, że wcześniej pociągi kontenerowe kursowały raz w tygodniu, dostarczając do 62 TEU. Obecnie tygodniowy wolumen wzrósł trzykrotnie i wynosi 186 TEU.

Terminal w Czerniachowsku został uruchomiony w ubiegłym roku. Skupia się on na ruchu eksportowym i importowym, a także na obsłudze kontenerów tranzytowych podróżujących między Azją a UE. Można tu przeładowywać kontenery z pociągów o szerokim rozstawie torów (1520 mm) na pociągi o rozstawie europejskim (1435 mm).

Pociągi Kolei Rosyjskich mogą dojechać do terminalu w Obwodzie Kaliningradzkim tranzytem przez terytorium Litwy. Wcześniej Koleje Ukraińskie wezwały administracje kolejowe krajów europejskich i azjatyckich do zaprzestania współpracy z kolejami rosyjskimi.