Railpool odebrał pierwsze dwie lokomotywy wielosystemowe Vectron MS Siemensa (Video)

Railpool odebrał pierwsze dwie lokomotywy wielosystemowe Vectron MS Siemensa (Video)

29 marca 2022 | Źródło: RAILPOOL / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Railpool, jedna z wiodących europejskich firm zajmujących się wynajmem pojazdów szynowych, w sierpniu ubiegłego roku zamówiła 20 lokomotyw wielosystemowych Vectron MS w firmie Siemens Mobility. Lokomotywy będą przeznaczone do służby w jedenastu krajach wzdłuż Korytarza Wschodniego (Niemcy, Austria, Polska, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Serbia). Dzisiaj Railpool odebrał swoje dwie pierwsze lokomotywy wielosystemowe Vectron kilka tygodni wcześniej niż planowano.

Railpool odebrał pierwsze dwie lokomotywy wielosystemowe Vectron MS Siemensa (Video)
Fot. Railpool

Flota Railpool składa się obecnie z ponad 400 lokomotyw. Po zakończeniu dostaw z tego pierwszego zamówienia na lokomotywy wielosystemowe, Railpool będzie miał w sumie 53 lokomotywy Siemensa. Na przełomie 2021 i 2022 roku Raipool zawarł z firmą Siemens Mobility umowę ramową na dostawę do 100 kolejnych lokomotyw. Wraz z podpisaniem umowy wstępnie zamówiono już 70 lokomotyw Vectron. Poszczególne wersje przeznaczone są do eksploatacji w różnych korytarzach (północ-południe oraz wschód-zachód) i mogą być wykorzystywane łącznie w 18 krajach. O ile wykorzysta w całości wielkość zamówienia z umowy ramowej park lokomotyw Vectron wzrośnie do 153 maszyn.

W styczniu 2022 roku Railpool podpisał także zamówienie na dostawę 15 lokomotyw Traxx. Ponadto istnieje również opcja na pięć dodatkowych jednostek. Wyprodukowane w zakładach Alstom w Kassel (Niemcy) i Vado Ligure (Włochy) 15 lokomotyw Traxx będzie przeznaczonych do eksploatacji w Norwegii, Szwecji i we Włoszech.

Lokomotywy Vectron MS zamówione przez Railpool mają maksymalną moc 6,4 megawata i prędkość maksymalną 200 km/h. Są również wyposażone w wymagane krajowe systemy sterowania pociągiem, jak również w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS).

Pierwsze dwie odebrane lokomotywy 193 086 i 193 087 były pierwotnie przeznaczone do natychmiastowego wykorzystania w transporcie towarowym przez firmę TX Logistik AG. Dzięki wcześniejszej dostawie Railpool mógł udostępnić jedną z dwóch lokomotyw firmie RDC Asset GmbH do przewozów pasażerskich.

 

Odbiór techniczny lokomotyw przez ekipę Railpool w zakładzie Siemens Mobility w monachijskim Allach. źródło: Railpool