Alstom dostarczy 25 pociągów dużych prędkości do Szwecji

Alstom dostarczy 25 pociągów dużych prędkości do Szwecji

06 kwietnia 2022 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom podpisał historyczną umowę ze szwedzkim narodowym przewoźnikiem kolejowym SJ na dostawę 25 elektrycznych pociągów dużych prędkości Zefiro Express, z opcją na 15 dodatkowych pociągów. Wartość umowy na realizację pierwszego stałego zamówienia wynosi około 650 mln euro. Nowe pociągi będą najszybszymi szwedzkimi pociągami w historii, mogącymi jeździć z maksymalną prędkością 250 km/h. Dostawa pierwszego pociągu jest planowana na 2026 rok.

Fot. Alstom

"Alstom jest niezmiernie dumny, że może dostarczyć SJ te nowe szybkie pociągi. To historyczna umowa, która zmieni sposób, w jaki pasażerowie podróżują po całym kraju. Ze względu na obawy związane ze zmianami klimatycznymi, szybka kolej jest podstawową alternatywą dla podróży lotniczych. Jest wygodna, komfortowa, a teraz także bardzo szybka. Jest to trend, który obserwujemy wszędzie, a Alstom jest liderem w tej dziedzinie dzięki doświadczeniu zdobytemu przy realizacji kilku projektów kolei dużych prędkości na całym świecie. Dziękujemy SJ za zaufanie, jakim nas obdarzyli" - mówi Rob Whyte, dyrektor zarządzający Alstom Nordics.

Zaprojektowane z myślą o szwedzkich warunkach. 

Pociągi Zefiro Express zostały zaprojektowane z myślą o eksploatacji w trudnych warunkach pogodowych - nawet przy temperaturach do -40°C - a ich najnowocześniejsza technologia zapewni pasażerom bezpieczną i komfortową podróż. Podłogi w wagonach są płaskie i pozbawione ramp, co umożliwia łatwe wsiadanie, wysiadanie i przemieszczanie się wzdłuż pociągu.

Każdy z najnowocześniejszych pociągów Zefiro Express będzie miał 363 miejsca siedzące, zapewniając pasażerom wyjątkowe wrażenia z podróży - pociągi zostały zaprojektowane ergonomicznie, aby zapewnić maksymalny komfort, a także wyposażone w wysokiej klasy siedzenia i oświetlenie.

Szerokość wagonów, systemy elektryczne i sygnalizacyjne zostały opracowane przy założeniu, że pociągi będą kursować zarówno w Szwecji, jak i w Danii, ale zostaną także dopuszczone do ruchu w Norwegii.

Lider w dziedzinie szybkich pociągów. 

Zefiro Express jest częścią platformy Avelia dla pociągów dużych i bardzo dużych prędkości firmy Alstom - największej oferty na rynku, obejmującej maksymalne prędkości eksploatacyjne od 200 km/h do 350 km/h. Dostępna jest szeroka gama konfiguracji i architektur, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb klientów: jednopokładowe lub dwupokładowe, z trakcją skupioną lub rozproszoną, przegubowe lub bezprzegubowe, a także opcje takie jak możliwość przechylania. W ciągu ostatnich 40 lat na całym świecie sprzedano prawie 3 000 pociągów dużych lub bardzo dużych prędkości w technologii Alstom.

Alstom jest najważniejszym dostawcą na szwedzkim rynku kolejowym - dostarczył ponad 1000 pociągów dla kolei szwedzkich. Alstom ma również kilka dużych kontraktów na konserwację, przeprowadzając ją w 19 lokalnych zakładach serwisowych, w tym w zakładach w Motala i Västerås, specjalizujących się w konserwacji i remontach. Firma jest również liderem we wprowadzaniu systemu ERTMS w Szwecji, zarówno na pokładzie, jak i na torach, oraz dostarcza znormalizowany krajowy system ruchu szwedzkiemu Zarządowi Transportu.