"Call a Bike" - DB Connect i Telekom opracowali system rowerów publicznych nowej generacji

"Call a Bike" - DB Connect i Telekom opracowali system rowerów publicznych nowej generacji

06 kwietnia 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rowery Call a Bike, usługi rowerów publicznych Deutsche Bahn, rozpoczynają sezon rowerowy z nowym wyglądem. Po raz pierwszy w nowych elektronicznych śluzach rowerowych zastosowano technologię LTE-M firmy Telekom, która została zoptymalizowana pod kątem Internetu rzeczy (IoT). Dzięki szybkiemu połączeniu bezprzewodowemu użytkownicy mogą precyzyjnie zlokalizować rowery i w ciągu kilku sekund wypożyczyć je lub zablokować: Dzięki nowej aplikacji Call a Bike użytkownik skanuje kod QR umieszczony na rowerze, potwierdza rezerwację w smartfonie i natychmiast otwiera zamek.

Fot. Deutsche Bahn

Szybkie połączenie sieciowe jest stabilne nawet w gęsto zabudowanych obszarach i wymaga niewielkiego zużycia energii. Dzięki temu zmodernizowane rowery są jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ akumulatory w zamkach nie muszą być już tak często ładowane. Zamiast tego ogniwa słoneczne umieszczone na przednim koszu zaopatrują elektronikę roweru w energię słoneczną. Ponieważ kosze są zamontowane z przodu, użytkownicy siedzący w środku zawsze mają swój bagaż w zasięgu wzroku. Nowością są również zielone i czerwone diody LED na zamku. Sygnalizują one użytkownikom z daleka, czy rower jest dostępny. Wskazują one również podczas jazdy czy rower może wrócić do pierwotnego położenia.

 

Fot. Deutsche Bahn 

 

Jürgen Gudd, prezes DB Connect: "Dzięki naszym rowerom z Call a Bike mieszkańcy 80 miast i gmin mogą podróżować na co dzień w sposób elastyczny, szybki i neutralny dla klimatu. Osoby podróżujące koleją mogą bez przeszkód kontynuować podróż rowerem ze stacji. Nowe rowery do wypożyczania stanowią uzupełnienie transportu publicznego i tym samym spełniają pragnienie wielu osób, aby być mobilnym tanio i bez własnego samochodu."

Hagen Rickmann, Managing Director Business Customers Telekom Germany: "Call a Bike jest doskonałym przykładem na to, jak najnowocześniejsza technologia może pozytywnie wpłynąć na mobilność w mieście i trwale ją zmienić. Niezawodna, znormalizowana łączność jest podstawą ekologicznych innowacji, z korzyścią dla naszych klientów, partnerów i społeczeństwa."

 

Fot. Deutsche Bahn 

 

Informacje o Call a Bike

Dzięki około 20-letniemu doświadczeniu w zakresie rowerów publicznych, usługa Call a Bike firmy DB stanowi praktyczne uzupełnienie transportu publicznego i oferuje podróżnym zrównoważoną mobilność łączoną. Rowery te są synonimem najwyższej jakości i komfortu jazdy. Są one dostępne w ponad 80 miastach i gminach, gdzie można je wygodnie i szybko wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji. Częścią Call a Bike są także systemy StadtRAD Hamburg, RegioRadStuttgart i StadtRAD Lüneburg, które są obsługiwane w imieniu gmin.

 

Fot. Deutsche Bahn